İş güvencesizliğinin çalışan performası, örgüte güven ve mesleki öz-yeterlilik üzerindeki etkisi
The effect of job insecurity on employee performance, trust in organisation and professional self-efficacy
- Tez No: 858836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM AYBAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde iş güvencesizliği, çalışma hayatında önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. İşletmeler kâr ve verimliliklerinin sürdürülebilirliği açısından çalışanlardan daha fazla çaba beklemektedir. Ancak sürekli değişen çevrede, iş güvencesinin yavaş yavaş kaybolduğu ve çalışanların korunmasız kaldığı çalışma koşullarında, çalışanın performansının, örgütsel güveninin ve mesleki öz yeterliliğinin bu durumdan etkilenmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu kapsamda bu araştırmanın amacı çalışanların iş güvencesizliği algılarının çalışma performanslarına etkisini ortaya koymaktadır. Bunun dışında bu ilişkide etkili olabilecek mesleki öz-yeterlilik ve örgütsel güven algılarının ne tür roller oynadığını incelemektir. Bu kapsamda araştırmanın örneklemi Zonguldak ilinde bulunan; kamu ve özel iş yerlerinde görev yapan 251 çalışandan oluşmaktadır. Bu araştırmada survey yöntemi ve anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda iş güvencesizliğinin çalışan performansını ve mesleki öz-yeterliliği olumsuz yönde örgütsel güveni ise pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel güvenin ve mesleki öz-yeterliliğin iş güvencesizliği ve çalışan performansı ilişkisinde tam aracı rol oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, job insecurity is an important concept in working life. Businesses expect more effort from employees in terms of sustainability of their profit and productivity. However, in a constantly changing environment, in working conditions where job security is gradually lost and employees are left unprotected, it will be inevitable that the employee's performance, organisational trust and professional self-efficacy will be affected by this situation. In this context, the aim of this study is to reveal the effect of employees' perceptions of job insecurity on their work performance. In addition, it is to examine what kind of roles professional self-efficacy and organisational trust perceptions play in this relationship. In this context, the sample of the research consists of 251 employees working in public and private workplaces in Zonguldak province. Survey method and questionnaire technique were used in this research. As a result of the research, it was determined that job insecurity affects employee performance and professional self-efficacy negatively and organisational trust positively. In addition, it was determined that organisational trust and professional self-efficacy play a full mediating role in the relationship between job insecurity and employee performance.