Temel elektronik deney seti tasarımı ve uygulaması
Desing and application of the basic electronic experiment set
  1. Tez No: 85890
  2. Yazar: VEDAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
TEMEL ELEKTRONİK DENEY SETİ TASARIMI VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Vedat ŞAHİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1999 ÖZET Bu çalışmada; komple bir temel elektronik deney seti, uygun güç kaynağı tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Mesleki ve Teknik öğretim kurumlarının tamamında ve özel sektörün pek çoğunda araştırma- geliştirme bölümlerinde deney setleri sıkça kullanılmaktadır. Bu deney setleri, board taban ünitesinden ayrık düzenlenmiş elektronik elemanların korunması, kontrolü, bakımı ve üretim ortamlarının getirdiği yer darlığı vb. olumsuz etkenler nedeniyle mahzurludur. Ayrıca elemanların deney seti üzerinde yer alması, eğitim ortamında kolayca zarar gelmesine ve deney setinin kullanılmamasına sebep olmaktadır. Buda çok büyük maddi zararları oluşturmaktadır. Gerçekleştirilen temel elektronik deney seti ile yukarıda belirtilen riskler ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca dijital voltmetreli güç modülü, gerilim ayarı, kısa devre koruma avantajlarına sahiptir. Deney setinde çok ufak uygun değişiklikler yapılarak, istenilen yerlerde kullanılabilir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adeti Tez Yöneticisi 6260401 Elektronik Deney Seti 212 Prof.Dr. İnan GÜLER
Özet (Çeviri)
DESIGN AND APPLICATION OF THE BASIC ELECTRONIC EXPERIMENT SET ( M. Sc. Thesis ) Vedat ŞAHİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1999 ABSTRACT This thesis covers on desing and implemantation of the basic electronic expriment set and its appropriate power supply.To investigate and progress, the experiment sets are frequently used in industry and technical schools. Many sets can be used for making connections to discrete components on the polystyrene board To protect, control and occupy place, the discrete components aren't very useful. If they take place on the board, they can damage easily and cannot use at the experiments. So the economic loses can be.These negativites mentioned above are removed by this set. In addition to this, the power supply has the advantages of set of voltage and limiting current. The experiment set can be used in another area with having suitable changes. Science Code : 6260401 Key Words Page Number Adviser Electronic Experiment set 212 Prof. Dr. İnan GÜLER