Büyükşehirlerdeki toplu konut alanlarının mahalle kavramı açısından irdelenmesi ve konunun Eryaman örneğinde ortaya konulması
An Analysis of mass-housing areas in metropoliten cities regarding the concept of quarter: Eryaman case study
  1. Tez No: 85893
  2. Yazar: HATİCE ŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KUNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
IV BÜYÜKŞEHİRLERDEKİ TOPLU KONUT ALANLARININ MAHALLE KAVRAMI AÇISINDAN İRDELENMESİ ve KONUNUN ERYAMAN ÖRNEĞİNDE ORTAYA KONULMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hatice ŞAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1999 ÖZET Bu çalışmada, komşuluk birimlerinden oluşan toplu konut alanlarının gerçek birer mahalle dokusunda gelişip gelişmediğini belirlemek amacıyla sanayi devriminden sonra CIAM'la ortaya çıkan bölgeleme ve komşuluk ünitesi kavramlarının ve uygulamalarının konut alanları üzerindeki etkileri tartışılmaktadır. Daha sonra CIAM'a tepki olarak ortaya çıkan Team 10 esnek bölgeleme kavramları ele alınmaktadır. Mahalle kavramının gelişimi ve özellikleri belirlenmekte, Toplu konut alanlarının gelişimi ve toplu konut uygulamaları özetlenmektedir. Bir toplu konut uygulaması olan Eryaman'da konuyla ilgili değerlendirmeler yapılmakta ve yapılan anket sonuçları mahalle kavramı ve önemi açısından tartışılmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Mahalle, komşuluk ünitesi, toplu konut. Sayfa Adedi : 129 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Orhan KUNTAY
Özet (Çeviri)
AN ANALYSIS OF MASS-HOUSING AREAS IN METROPOLİTEN CITIES REGARDING THE CONCEPT OF QUARTER:ERYAMAN CASE STUDY (M. Sc. Thesis) Hatice ŞAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1 999 ABSTRACT In this sdudy, in order to understand mass-housing areas developed as neighbourhood units as a real quarter, the effects of neighbourhood unit concepts and its implementations seen with CIAM after Industrial Revolution, are examined. Then, Team 10, flexible zoning and quarter concepts are researched. The characteristics of quarter are determined. After, in Turkey, housing and mass-housing areas development are summarised. Also, observations and questionnaires are made in Eryaman Mass-housing area. Does mass-housing areas which is analysed area real quarter or not? Science Code Keywords Page number Adviser Quarter, Neighbourhood Unit 129 Prof. Dr. Orhan Kuntay