Nonlineer fiberlerde radyasyon modu ikinci harmonik üretim parametrelerinin incelenmesi
Studying radiation mode second harmonic generation parameters in non-linear fibers
  1. Tez No: 85894
  2. Yazar: MUSTAFA ŞENLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM HALDUN GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
NONLINEER FİBERLERDE RADYASYON MODU İKİNCİ HARMONİK ÜRETİM PARAMETRELERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa SENLİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ f FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1999 ÖZET t Optik fiber, tipik bir silindirik dalga kılavuzu olup; silindirik yapının iç kısmına öz, dış kısmına yelek denilmektedir. Optik fiberde özün kırılma indis değeri yeleğin kırılma indisine göre daha fazla dielektrik yapıdadır. Özün kırılma indisinin değişimine göre optik fiberler basamak indisli ve değişken indisli olmak üzere iki ayrı yapıdadır. Nonlineer optiğin ilginç uygulamalarından biri olan ikinci harmonik üretimi, co frekanslı ışığın uygun nonlineer ortamda 2oo frekanslı ışığa dönüşmesi olayıdır. Öz yarıçapı, bağıl kırılma indis farkı ve overlap integralinin ikinci harmonik verimliliğe etkisi incelenmiştir. İki örnek öz malzemesi için farklı öz yarıçaplarında en büyük verimi elde eden parametreler belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Fiber Optik, İkinci Harmonik Üretimi, Nonlineer Optik
Özet (Çeviri)
Optical fiber is a two layer waveguide that inner region is called core and outher region is called cladding. Refractive index value of core in fiber optic has much more dielectric structure than refractive index of cladding. According to variation of core's refractive index, optic fibers have two different structures which are called step-index fiber and variable index fiber. Second harmonic generation which is the interesting application of nonlinear optics is the transformation of light in co frequancy to the light in 2a> frequency in a suitable nonlinear medium. Core diameter, relative refractive index and the effects of overlap integral to the second harmonic efficiency have been examined. The parameters that gives the maximum efficiency for two sample core materials are determined. Key Words :Fiber optic, Second harmonic generation. Nonlinear optic