Düşük akımlı ve yüksek akımlı genel anestezi uygulamalarında total oksidan ve total antioksidan kapasitelerinin değişiminin karşılaştırılması
Comparison of changes in total oxidant and total antioxidant capacities in low-flow and high-flow general anesthesia protocols
  1. Tez No: 858979
  2. Yazar: GÜNER SOBCALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERSOY KARKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve amaç: Oksidatif stres, serbest radikal üretimi ve antioksidan savunma sistemleri arasındaki kritik denge bozulduğunda ortaya çıkan oksidatif hasar durumudur. Bu hasara en çok maruz kalan biyolojik hedefler arasında enzimler, hücre zarları ve DNA yer alır. Düşük akımlı anestezinin postoperatif dönemde solunum fonksiyonları ve inflamatuar yanıt gibi hasta bazlı avantajlarını gösteren çalışmalar mevcuttur. Ancak oksidatif stres üzerine etkilerini gösteren çalışma sayısı oldukça kısıtlıdır. Çalışmamızda düşük akımlı anestezinin diğer faydalarının yanında total oksidan ve total antioksidan dengesine etkilerinin karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya genel anestezi uygulanacak 18-65 yaş arası, ASA I-II olan 72 hasta dahil edildi. Hastalar düşük akım grubu (D) ve yüksek akım grubu (Y) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. D grubuna 1 L/dk akım, Y grubuna 4 L/dk akım verildi. Operasyon öncesi tüm hastaların D vitamini, albümin, CRP, TAS ve TOS değerleri bakıldı. Operasyon süresince tüm hastaların BİS değerleri takip edildi ve aynı anestezi derinliğinde olmaları sağlandı. Hastaların hemodinamik parametreleri, ısı, ETCO2, ve BİS değerleri periyodik olarak kaydedildi. Tüm hastalardan operasyon öncesi, intraoperatif ve operasyon sonrası 6. saatte alınan kanlarında albümin, CRP, TAS ve TOS değerleri tekrar bakıldı. Bulgular: Grupların preoperatif, intraoperatif ve postoperatif bakılan TAS, TOS, CRP ve albümin değerlerinde gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. İntraoperatif TAS değerlerinin preoperatif TAS değerlerine göre her iki grupta anlamlı olarak arttığı (p=0,006), postoperatif TAS değerlerinin preoperatif TAS değerlerine göre her iki grupta anlamlı olarak arttığı (p=0,02) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Oxidative stress is a condition of oxidative damage that occurs when the critical balance between free radical production and antioxidant defense systems is disrupted. Biological targets most exposed to this damage include enzymes, cell membranes and DNA. There are studies showing patient-based advantages of low-flow anesthesia such as respiratory functions and inflammatory response in the postoperative period. However, the number of studies showing its effects on oxidative stress is quite limited. Our study aimed to comparatively evaluate the effects of low-flow anesthesia on total oxidant and total antioxidant balance, as well as its other benefits. Materials and Methods: 72 patients aged 18-65 with physical status of ASA I-II, undergoing general anesthesia were included in the study. The patients were divided into two groups: low flow group (D) and high flow group (Y). Group D received 1 L/min and group Y received 4 L/min fresh gas flow. Vitamin D, albumin, CRP, TAS and TOS values were checked before the operation. BIS monitoring was applied and the same depth of anesthesia was ensured in both groups. Hemodynamic parameters, temperature, ETCO2 and BIS values of the patients were recorded periodically. Albumin, CRP, TAS and TOS were evaluated in the blood samples taken from all patients before the operation, intraoperatively and at the 6th hour after the operation. Results: There was no significant difference between the groups in the preoperative, intraoperative and postoperative TAS, TOS, CRP and albumin values. It was observed that intraoperative TAS values increased significantly in both groups compared to preoperative TAS values (p = 0.006) and postoperative TAS values increased significantly in both groups compared to preoperative TAS values (p = 0.02).