7. sınıf sosyal bilgiler dersinde etkinlik temelli öğretimin öğrencilerin akademik başarı ve derse karsı tutumlarına etkisi: Ekonomi ve sosyal hayat ünitesi örneği
The effect of activity-based teaching in the 7th grade social students course on students' academic achievement and attitudes towards the course: Economy and social life unit example
  1. Tez No: 859030
  2. Yazar: TÜRKAN BERKGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma ile aktif öğrenme içerisinde yer alan etkinlik temelli yaklaşımın ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersi akademik başarı ve tutumlarına etkisi incelenmiştir. Yapılan araştırmada nicel yöntem, ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel modeli uygulanmıştır. Araştırmada çalışma grubu olarak 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Van ili Tuşba ilçesine bağlı bir devlet okulunda öğrenim gören 7. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur. 7/A ( Deney grubu), 7/B (Kontrol grubu) sınıflarındaki 44 öğrenciden oluşmuştur. Bu sınıflar seçilirken okul ortalama başarılarının benzer olmasına dikkat edilmiştir. Çalışma öncesinde gruplara başarı testi ve tutum ölçeğinin ön testi uygulanmıştır. Daha sonra 5 hafta (15 saat) ekonomi ve sosyal hayat ünitesi kazanımları kapsayacak şekilde kontrol grubuna geleneksel yöntem, deney grubuna etkinlik temelli öğretimle öğretilmiştir. Uygulama sonunda her iki gruba başarı testi ve tutum ölçeğinin son testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara bakıldığında deney grubundaki öğrencilerin başarı puanlarında ve derse karşı tutumlarında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Bu durumda etkinlik temelli öğretimin uygulanmasında öğrencilerin akademik başarısını ve sosyal bilgiler dersine karşı tutumunu olumlu yönde etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research, the effect of the activity-based approach in active learning on the academic success and attitudes of 7th grade secondary school students in social studies course was examined. In the research, quantitative method, pre-test post-test Quasi experimental model with control group was applied. The study group in the research consisted of 7th grade students studying at a public school in Tuşba district of Van province in the 2021-2022 academic year. It consisted of 44 students in classes 7/A (Experimental group) and 7/B (Control group). While selecting these classes, attention was paid to ensure that their school average achievements were similar. Before the study, the achievement test and the pre-test of the attitude scale were applied to the groups. Then, the control group was taught with the traditional method, and the experimental group was taught with activity-based teaching, covering the economics and social life unit gains for 5 weeks (15 hours). At the end of the application, the achievement test and the post-test of the attitude scale were applied to both groups. Considering the findings, a significant difference emerged in the success scores and attitudes of the students in the experimental group towards the course. In this case, it has been observed that the application of activity-based teaching positively affects students' academic success and attitude towards social studies course.