Üniversite öğrencilerinde aile iklimi ile çocukluk çağı travmaları ve internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between family climate and childhood traumas and internet addiction in university students
  1. Tez No: 859063
  2. Yazar: MESUT OVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde aile iklimi, çocukluk çağı travmaları ve internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmanın örneklem grubunu çeşitli bölümlerde okuyan 494 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada Aile İklimi Ölçeği (AİÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ) ve araştırmanın oluşturduğu kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Öğrencilerin Aile İklimi, Çocukluk Çağı Travmaları, İnternet bağımlılığı düzeyinin cinsiyet, yaş ve çeşitli değişkenler arasındaki ilişkileri saptamak için sosyo-demografik değişkenlere ait veriler arasındaki farklılıklar t-testi ile ikiden fazla bağımsız grupların puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığı için hesaplanmasında ise tek yönlü varyans analiz (ANOVA) testi ile analiz edilmişlerdir. Araştırmada değişkenlere ait olan ortalama, standart sapma, çarpıklık, basıklık değerleri ve değişkenlerin birbirleri ile olan ilişkiler tablosu incelendiğinde incelendiğinde internet bağımlılığı, çocukluk çağı travmaları ve aile iklimi ortalamalarının orta düzeyde olduğu görülebiliyor.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between family climate, childhood traumas and internet addiction in university students. The sample group of this study consists of 494 students studying in various departments. In the study, the Family Climate Scale (FAI), Childhood Trauma Scale (CCT), Internet Addiction Scale (IAS) and the personal information form created by the research were used. One-way analysis of variance was used to calculate the significance of the difference between the mean scores of more than two independent groups using the t-test for the differences between the socio-demographic variables in order to determine the relationships between the students' Family Climate, Childhood Traumas, Internet addiction level, gender, age and various variables. They were analyzed with the ANOVA) test. When the mean, standard deviation, skewness, kurtosis values belonging to the variables in the study and the relations between the variables are examined, it can be seen that the averages of internet addiction, childhood traumas and family climate are at a moderate level.