Some fixed point and best proximity point results on fractals
Fraktallar üzerine bazı sabit nokta ve en iyi yakınlık noktası sonuçları
  1. Tez No: 859076
  2. Yazar: ARWA AHMED ABDULLA ABDULLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez beş bölüme ayrılmıştır. İlk bölüm, tezin ilham kaynağının yanı sıra sabit nokta teorisi, en iyi yakınlık noktası teorisi ve diğer ilgili konular hakkında bazı arka plan materyallerini kapsamaktadır. İkinci bölümde, sabit nokta, en iyi yakınlık noktası ve Banach daralma prensibinin bazı teorem ve uygulamaları ile birlikte ana kavram ve notasyonların üzerinden geçiyoruz. Üçüncü bölümde sabit nokta teorisini araştırmak için fraktalların kullanılmasına ilişkin önemli sonuçlar veriyoruz. Dördüncü bölümde, en iyi yakınlık noktasına dayanan ilgi çekici bir fraktal yaklaşım sunuyoruz. Ayrıca, 3. ve 4. bölümlerde IFS ve PIFS'e bağlı olarak yeni tanımlar ve notasyonlar sunuyoruz. Ayrıca, tüm fikirleri ve gösterimleri desteklemek için çeşitli örnekler sunuyoruz. Son olarak, beşinci bölümde, önemli bulgularımızı özetliyor ve daha ileri çalışmalar için önerilerde bulunuyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis is split into five chapters. The first chapter covers the inspiration for the thesis as well as certain background material on fixed point theory, best proximity point theory, and other relevant subjects. In chapter two, we go over the main concepts and notations, along with certain theorems and applications of the fixed point, best proximity point, and Banach contraction principle. We give substantial results on utilising fractals to investigate fixed point theory in chapter three. In chapter four, we offer an intriguing fractal approach based on the best proximity point. Additionally, we present new definitions and notations depending on IFS and PIFS in chapters 3 and 4. Furthermore, we provide several examples to support all of the ideas and notations. Finally,in chapter five, we summarise our significant findings and make proposals for further study.