En iyi yakınlık noktası teorisi ile fraktallar arasındaki ilişki üzerine
On the relationship between theory of proximity point and fractals
- Tez No: 979057
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ASLANTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş bölümü olup, tezin ilham kaynağını ve sabit nokta teorisi, en iyi yakınlık noktası teorisi ve diğer ilgili konular hakkında bazı arka plan bilgilerini kapsamaktadır. İkinci bölümde, tez konusuna dair literatür özeti sunulmaktadır. Üçüncü bölümde, bu tez için gerekli olan temel tanım ve teoremler sunulmuştur. Dördüncü bölüm tezin ana bölümünü oluşturmaktadır. Burada en iyi yakınlık noktası teorisi ile fraktallar arasındaki ilişkiye temel oluşturan bazı sonuçlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca tezimizin orijinal sonuçları da bu bölümde verilmiş olup 𝛼 − 𝜓- büzülme dönüşümleri kullanılarak en iyi yakınlık noktası teorisi ile fraktallar arasında yeni bir ilişki kurulmuştur. Tezimizin son bölümünü ise sonuç ve önerilerimiz oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is the introduction, which covers the inspiration for the thesis and some background information on fixed-point theory, best proximity point theory, and other related topics. The second chapter provides a literature review on the thesis topic. The third chapter presents the basic definitions and theorems necessary for this thesis. The fourth chapter constitutes the main part of the thesis. Here, some results that form the basis of the relationship between best proximity point theory and fractals are examined in detail. The original results of our thesis are also presented in this chapter, and a new relationship between best proximity point theory and fractals is established using α-ψ-contraction mappings. The final chapter of our thesis consists of our conclusions and recommendations