Türkçe öğretiminde göstergebilimsel araçların anlamlandırma becerilerine etkisi
The effect of semiotic tools on interpretation skills in Turkish language teaching
- Tez No: 859108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN KARAKUŞ, DOÇ. DR. CELİLE EREN ÖKTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada göstergebilimsel yöntemle geliştirilen metin odaklı okuma anlamlandırma etkinliklerinin okuduğunu anlama başarısı ve okuma öz yeterliğine etkisini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Araştırmada deneysel araştırma yöntemlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Araştırma, Mardin ilinin Artuklu ilçesinde bir ortaokulda 2022-2023 eğitim öğretim yılında devam eden 60 ortaokul 7. sınıf öğrencisi ve uygulayıcı Türkçe öğretmeniyle yürütülmüştür. Uygulamadan önce Türkçe dersinin anlamlandırma sürecinde tercih edilen dili tespit edebilmek ve öğrencilerin dil yeterliliklerinin uygunluğuna karar verebilmek adına uygulamanın örneklem grubunda yer alacak deney ve kontrol grubu öğrencilerine Türkçeye uyarlanmış Baskın Dil Ölçeği uygulanmıştır. Bulgulardan hareketle öğrencilerin eş zamanlı iki dilli olduğu ve baskın dil tercihlerinin Türkçe olduğu sonucu elde edilmiştir. Türkçe baskın dil oranı yüksek, akademik düzeyi birbirine denk iki şube örneklem grubu olarak atanmıştır. Uygulama süreci, 7. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan anlatı türünde metinlerin okuma anlama çalışmalarında kullanılan göstergebilimsel etkinliklerle sürdürülmüştür. Uygulamanın ilk haftasında her iki gruba“Kişisel Bilgi Formu”,“Baskın Dil Ölçeği”“Okuma Anlamlandırma Başarı Testi”ve“Okuma Öz Yeterlik Ölçeği”Ön test olarak uygulanmıştır. İkinci haftadan itibaren araştırmacı tarafından Paris Göstergebilim Okulu ve Amerikan Göstergebilim Ekolü' nün göstergebilimsel metin okuma yaklaşımı esas alınarak hazırlanmış okuma etkinlikleri uygulayıcıya aktarılarak etkinliklerin süreçte kullanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to demonstrate the impact of text-based reading comprehension activities developed through semiotic methods on reading comprehension achievement and self-efficacy. The study employed a quasi-experimental design with pre-test, post-test, and control group to achieve its objectives.The study was conducted with 60 seventh-grade students and their Turkish language teacher at Middle School during the 2022-2023 academic year. Prior to the implementation, the Dominant Language Scale adapted to Turkish was administered to the sample group of experimental and control group students to determine the language preference used in the comprehension process of Turkish lesson and to decide on the suitability of the students language proficiency. It was concluded that the students are bilingual and their dominant language preference is Turkish. Two sample groups with equivalent academic levels were assigned, with a high rate of Turkish dominance. The application process was carried out with semiotic activities used in reading comprehension studies of narrative texts in the 7th grade Turkish textbook. During the first week of the study, both groups were given a 'Personal Information Form', 'Dominant Language Scale', 'Reading Comprehension Achievement Test', 'Reading Self-Efficacy Scale' as a pre-test. From the second week onwards, reading activities based on Paris School of Semiotics and American School of Semiotics semiotic approach were provided to implementer and their use was ensured throughout the process.