Almanya'da yaşayan 12-17 yaş arası iki dilli-iki kültürlü Türk çocuklarının Türk kültürüne aitlik hissi ve Türkçe öğrenmeleri üzerine bir inceleme
A study on the feeling of belonging to Turkish culture and learning Turkish by bilingual-bicultural Turkish children aged 12-17 living in Germany
- Tez No: 859120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVDET ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, Almanya'da yaşayan üçüncü nesil Türk kökenli çocukların kültürel kimliklerini ve ana dilleri olan Türkçe ile olan ilişkilerini inceleyerek, Türkçe ve Türk kültürünü ne kadar etkin bir şekilde sürdürdüklerini ve bu sürdürme çabalarının kültürel kimlikleri üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, çalışma çocukların Türkçe konuşma becerilerinin kültürel kimliklerini nasıl etkilediğini ve iki dilli, iki kültürlü yaşam tarzlarının bu etkileşimden nasıl etkilendiğini incelemektedir. Araştırmanın çalışma grubu, Almanya'da doğan ve iki dilli-iki kültürlü olarak büyüyen 12-17 yaş arasındaki 10 Türk çocuğundan oluşmaktadır. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemleri çerçevesinde yürütülmüştür. Veri toplama süreci, katılımcılarla yüz yüze görüşmeler yoluyla gerçekleştirilmiş ve bu görüşmeler, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Görüşme formu iki bölümden oluşmaktadır: Kişisel Bilgi Formu: İlk bölüm, katılımcıların temel demografik bilgilerini toplamak amacıyla 13 soru içermektedir. Bu bölüm, katılımcıları tanıma amacı taşır ve yaş, cinsiyet, aile yapısı gibi kişisel bilgileri içerir. Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soruları: İkinci bölümde, katılımcılara yöneltilen 7 açık uçlu soru bulunmaktadır. Bu sorular, katılımcılara Türk kültürüne aidiyet hissi ile Türkçe öğrenme deneyimleri arasındaki ilişki hakkındaki düşünceleri ve duygusal deneyimlerini ifade etmeleri için hazırlanmıştır. Bu sorular, araştırma sorularını yanıtlamak ve daha derin bir anlayış elde etmek amacıyla, literatür çalışmaları ve uzman görüşleri göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Çocukların Almanya'da doğmuş olmaları nedeniyle, sorular Almanca olarak da hazırlanmıştır. Verilerin analizi, nitel araştırma yöntemleri olan içerik analizi ve betimsel analiz kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemi ve maksimum çeşitlilik örnekleme tekniği kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde görüşmeler önceden ayarlanan randevulara göre yapılmış ve görüşmelerin transkriptleri metin dosyası haline getirilmiştir. Elde edilen veriler, araştırma kapsamında içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, Dil ve İletişim, Dil Tercihinin Avantaj ve Dezavantajları, Medya ve Sosyal Medya Kullanımı, Kültürel Farklılıklar, Türkiye'deki Deneyim gibi tematik başlıklar altında kategorilere ve kodlara ayrılarak analize tabi tutulmuştur. Bulgular, başlıklar halinde ve tablolar şeklinde sistematik bir biçimde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the cultural identities of third-generation Turkish children living in Germany and their relationship with their mother tongue, Turkish. The objective is to understand how effectively they maintain the Turkish language and culture and the impact of this on their cultural identities. Additionally, the research examines how the Turkish language proficiency of these children contributes to their cultural identity and how their bilingual and bicultural lifestyles influence these aspects. The study group consists of 10 Turkish children born and raised in Germany, growing up as bilingual and bicultural individuals between the ages of 12 and 17. The research utilizes a qualitative research method, and data collection is carried out through face-to-face interviews with participants, using semi-structured interview forms. The interview form consists of two parts: Personal Information Form: The first section includes 13 questions aimed at gathering participants' basic demographic information. This section serves the purpose of getting to know the participants and includes personal information such as age, gender, and family structure. Semi-Structured Interview Questions: The second part comprises 7 open-ended questions directed at participants. These questions are designed for participants to reflect on the relationship between their sense of belonging to Turkish culture and their experiences of learning Turkish, and to express their emotional experiences. These questions are formulated to answer the research questions and gain a deeper understanding, considering literature reviews and expert opinions. Since the children were born in Germany, the questions are prepared in both Turkish and German. The analysis of the data was conducted using qualitative research methods, specifically content analysis and descriptive analysis. Purposive sampling and maximum diversity sampling techniques were employed to select participants. Interviews were conducted based on pre-scheduled appointments during the data collection process, and transcripts of the interviews were converted into text files. The obtained data were evaluated using content analysis and descriptive analysis methods within the scope of the research. The findings were categorized and coded under thematic headings such as Language and Communication, Advantages and Disadvantages of Language Choice, Media and Social Media Usage, Cultural Differences, and Experience in Turkey, and subjected to analysis. The results were systematically explained in headings and tables.