Küresel grafitli dökme demirlerin ark kaynak yöntemi ile kaynak edilebilirliğinin ve kaynak sonrası mekanik özelliklerin incelenmesi
The Weldability of ductile cast irons by using arc welding technique and investigation of its mechanical properties
- Tez No: 85915
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMİL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Endüstride kullanım alanı gittikçe artmakta olan küresel grafıtli dökme demirlerin (KGDD) kaynak edilebilirliği ve kaynak sonrası mekanik özelliklerinde meydana gelen değişiklikleri araştırmak amacıyla farklı kimyasal bileşime sahip KGDD numunelerine değişik ön tav sıcaklıktan uygulanarak kaynak edilebilirliği incelenmiştir. Ark kaynağında Askaynak firmasının ürettiği E NiFe-Cl örtülü elektrod kullanılmıştır. Kaynak işleminden sonra, mikro yapı (ana malzeme, ısı tesiri altındaki bölge (ITAB), kaynak metali bölgesi) incelemesi yapılmıştır. Kaynak işlemi sonunda malzemelerin çekme dayanımlarının, değişen ön tav sıcaklıklarına bağlı olarak arttığı, ön tav sıcaklığının artışıyla bölgeler arasındaki sertlik değerlerinde değişme görülmüştür. Ön tav sıcaklığının diğer bir etkisi ise sıcaklık artışına bağlı olarak malzemenin ITAB bölgesindeki sertlik değerlerinin azaldığı buna karşılık kaynak metalinin sertliğinde ise artma olduğu gözlenmiştir. Bilim Kodu : 626 1801 Anahtar Kelimeler : Küresel grafitli dökme demir, jCaynak, Mikro yapı, Ön tavlama
Özet (Çeviri)
The use of nodular cast iron is increasing in industrial applications. In this study the weldability and mechanical properties, of welded nodular cast iron were examined. For this reason, in order to investigate properties variations, different nodular cast iron specimens having different composition were welded. Different preheat temperatures were applied to each specimen. When applying arc-welding technique to the specimens E NiFe-Cl type coated electrodes were used. After welding microstructures of the main material, heat affected zone (HAZ) and filler metal zones were examined by optical microscopy. As a result of welding process, tensile stress properties were improved by applying different preheating temperatures. By increasing the preheat temperatures local variations of hardness values on HAZ were attained. The hardness values on HAZ were observed to decrease while it was observed to increase in filler metal zone. Science Code : 6261801 Key Words : Ductile C I Nodular C.I.; Welding, Microstructure, Preheating