Özel sektör çalışanlarının bilinçli farkındalık düzeyinin iş doyumuna etkisi: İstanbul ve Ankara örneği
The effect of mindfulness of private sector employees on job satisfaction: Istanbul and Ankara example
  1. Tez No: 859150
  2. Yazar: ESRA PEKDURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PARLA ONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Özel sektörde artan rekabet, mesai saatlerinin uzaması, işin yoğun temposu gibi zor çalışma koşulları çalışanların bedensel, zihinsel ve psikolojik olarak performansını etkilemekte ve verimliliğini düşürmektedir. Bu durum çalışanın iş yerini stres ortamı olarak algılamasına ve beden-ruh sağlığı sorunlarının tetiklenmesine neden olabilmektedir. Bireyin zihinsel olarak beslendiği iç kaynakları bu zorlu durumlarla baş edebilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bütün bu durumların iş yerindeki üretkenlik üzerinde etkili olduğunu fark eden bazı işletmeler, bu noktada eğitim bünyesine bilinçli farkındalık pratikleri programlarını dâhil etmişlerdir. Bu yaklaşımlardan yola çıkarak bilinçli farkındalık düzeyinin iş doyumu üzerindeki rolünü araştıran bu çalışmada; cinsiyet, yaş ve medeni durumun bilinçli farkındalığın iş doyumu üzerinde aracı bir rolünün olmadığı tespit edilmiştir. Eğitim düzeyinin bilinçli farkındalık düzeyiyle ilişkisi olmadığı saptanmış ancak lise mezunu katılımcıların iş doyumu hissiyatının diğer gruba göre daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda çalışma süresinin arttıkça iş doyumunun azaldığı ancak bilinçli farkındalıkla ilişkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bilinçli farkındalık düzeyinin işletme politikaları, bireysel faktörler, fiziksel koşullar, kontrol-otonomi, ücret, kişiler arası ilişkiler olmak üzere iş doyumu ölçeğinin bütün alt boyutlarıyla anlamlı ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kurulan regresyon analizinde ise çalışanların bilinçli farkındalık düzeyi arttıkça iş doyumunun da artacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Difficult working conditions such as increasing competition in the private sector, extended working hours, and intense work pace affect the physical, mental and psychological performance of employees and reduce their productivity. This situation may cause the employee to perceive the workplace as a stressful environment and trigger physical and mental health problems. The individual's internal mental resources play an important role in coping with these challenging situations. Realizing that all these situations have an impact on productivity in the workplace, some businesses have included mindfulness practice programs in their training at this point. Based on these approaches, this study investigates the role of mindfulness level on job satisfaction; It has been determined that gender, age and marital status do not have a mediating role in mindfulness on job satisfaction. It was determined that the level of education was not related to the level of mindfulness, but it was concluded that the feeling of job satisfaction of high school graduate participants was lower than the other group. At the same time, it was determined that job satisfaction decreased as working hours increased, but it was not related to mindfulness. It was concluded that the level of mindfulness has a significant relationship with all sub-dimensions of the job satisfaction scale, including business policies, individual factors, physical conditions, control-autonomy, wage, and interpersonal relations. In the regression analysis, it was determined that as the level of minfulness of employees increases, job satisfaction will also increase.