Madde kullanım bozukluğu tanılı bireylerde motivasyonel görüşme tekniklerinin tedavi motivasyonu ve madde kullanma eğilimine etkisi
The effect of motivational interviewing techniques on treatment motivation and substance use tendency in individuals diagnosed with substance use disorder
  1. Tez No: 859257
  2. Yazar: BÜŞRA BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ERSÖĞÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma madde kullanım bozukluğu tanılı bireylerde motivasyonel görüşme tekniklerinin tedavi motivasyonu ve madde kullanma eğilimine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma randomize kontrollü deneysel desende yapıldı. Araştırmanın evrenini 12 Nisan 2022 – 22 Şubat 2024 tarihleri arasında Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi psikiyatri polikliniğine başvuran madde kullanım bozukluğu tanısı almış, iletişim ve işbirliğine açık, araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan tüm hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden 25 kontrol grubu ve 25 deney grubu madde kullanım bozukluğu tanılı hastalar oluşturmuştur .Çalışmanın gücünü belirlemek amacıyla G Power 3.1.9.7. programı kullanılarak post hoc power analizi yapılmış ve çalışmanın gücü 0.99 olarak bulunmuştur.Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından hazırlanan ve katılımcıların demografik özelliklerinin yer aldığı Kişisel Bilgi Formu,Tedavi Motivasyonu Anketi (TMA) ve Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği (MKEÖ), oluşan anket formları kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında ortanca değerler, standart sapma, aritmetik ortalama, minimum ve maksimum değerler, Kolmogorow-Smirnov,Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of motivational interviewing techniques on treatment motivation and substance use tendency in individuals diagnosed with substance use disorder. The research was conducted in a randomized controlled experimental design. The population of the study consisted of all patients who applied to Malatya Turgut Özal Medical Center psychiatry outpatient clinic between 12 April 2022 and 22 February 2024, who were diagnosed with substance use disorder, were open to communication and cooperation, and met the criteria for inclusion in the study.The sample of the study consisted of 25 control group and 25 experimental group patients diagnosed with substance use disorder who agreed to participate in the research. In collecting data, survey forms consisting of the Personal Information Form, Treatment Motivation Survey (TMA) and Substance Use Tendency Scale (MDAS), prepared by the researchers and containing the demographic characteristics of the participants, were used. Median values, standard deviation, arithmetic mean, minimum and maximum values, Kolmogorow-Smirnov, Shapiro-Wilk tests were used to evaluate the data.