Piyano parçalarının çalınmasına yardım eden bilgisayar destekli bir sistem
A Computer-aided system to help practicing piano pieces
  1. Tez No: 85930
  2. Yazar: UZAY BORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN TUFAN, PROF. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
PİYANO PARÇALARININ ÇALIŞILMASINA YARDIM EDEN BİLGİSAYAR DESTEKLİ BİR SİSTEM (Doktora Tezi) Uzay BORA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1999 ÖZET Bu araştırmada, bir piyano öğrencisinin performansını, çalıştığı parçaya ilişkin bir uzman performansıyla karşılaştırarak değerlendirmek için bir yöntem tasarlanmış ve bunu otomatik olarak gerçekleştiren bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Böylece, öğrencilerin piyano performansları üzerine değerlendirmeler verebilen, öğrencilerin çalıştıkları parçalan öğrenmede kaydettikleri aşamaların izlenmesine yardımcı bir araç ortaya konulmuştur. Bu tür bir sistemin önerilen değişik kullanım biçimleriyle elde edilen deneysel sonuçlar da sunulmuştur. Bilim Kodu : 224.18.01 Anahtar Kelimeler : müzik/piyano performansı, bilgisayar destekli müzik eğitimi, bilgisayar destekli müzik analizi, yapay zeka, akıllı sistemler Sayfa Adedi : 106 Tez Yöneticileri : Doç. Selmin TUFAN, Prof.Dr. Semih BİLGEN
Özet (Çeviri)
A COMPUTER-AIDED SYSTEM TO HELP PRACTICING PIANO PIECES (Ph.D. Thesis) Uzay BORA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1999 ABSTRACT In this research, a method for evaluating a piano student's performance of a piece by comparing it to an expert performance of that piece is designed, and a computer program to automatically realize this evaluation is developed. This way, a tool that can evaluate students' piano performances and that helps in monitoring students' progress in learning to play their pieces is produced. Experimental results obtained by different proposed ways of using such a system are also presented. Science code : 224.18.01 Keywords music/piano performance, computer-aided music education, computer-aided music analysis, artificial intelligence, intelligent systems Page number : 106 Supervisors : Doç. Selmin TUFAN, Prof.Dr. Semih BİLGEN