Eğerli Dağı'nın (Amasya) fitososyolojik yönden araştırılması
Phytosociological research of Eğerli mountain
- Tez No: 85931
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AYDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
EĞERLİ DAĞI'NIN (AMASYA) FİTOSOSYOLOJİK YÖNDEN ARAŞTIRILMASI (Doktora Tezi) Arzu CANSARAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1999 ÖZET Bu çalışmada, 1996-1998 yıllan arasında Eğerli dağının (Amasya) vejetasyonu araştırılmıştır. Araştırma alanı olan Eğerli dağı İç Anadolu ve Orta Karadeniz bölgeleri arasında bir geçiş alanında bulunmaktadır. Bitki coğrafyası yönünden İse Iran-Turan ve Avrupa-Sibirya bölgeleri arasında yer almıştır. Bölgenin vejetasyonu Braun-Blanquet metoduna göre çalışılmış ve bitki birlikleri karakter türlere göre sınıflandırılmıştır. Araştırma alanında üç farklı vejetasyon tipinden 8 bitki birliği ve 2 alt birlik tanımlanmış olup bunlar aşağıdaki gibidir: A- Orman Vejetasyonuna Ait Birlikler 1. Chamaecytiso pygmaei-Pinetum pallasianae Ass. Nova a.quercetosum hartwissianae subass. nova b.pinetosum pallasianae subass.nova 2. Petrorhagio olympicae-Pinetum sylvestris Ass.Nova B- Bozuk Orman Vejetasyonuna Ait Birlikler 3. Populo tremulae-Quercetum syspırensis Ass. Nova 4. Leontodonto asperi-Quercetum pubescentis Ass. Nova 5. Aceri campestres-Carpinetum betuli Ass. Nova 6. Trifolio hirti-Cistetum laurifolii Ass. Nova.II 7. Salvio tomentosae- Rhoetum coriariae Ass. Nova C- Step Vejetasyonuna Ait Birlikler 8. Stachyi byzantinae-Astragaletum microcephali Ass. Nova. Bilim Kodu : 4010303 Anahtar Kelimeler : Fitososyoloji, Amasya Sayfa Adedi : 130 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Mustafa AYDOĞDU
Özet (Çeviri)
m PHYTOSOCIOLOGICAL RESEARCH OF E?ERLİ MOUNTAIN (Doctorate Thesis) Arzu CANSARAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1999 ABSTRACT In this study the vegetation of Eğerli Mountain (Amasya) were investigated between 1996-1998. The study area is located on Eğerli Mountain which is a transitional area between the boundries of Central Anatolia and Middle Black Sea regions. From the phytogeographical point of view, it is situated between Euro-Siberian and Irano-Turanian floristic regions. The analysis of vegetation of the study area has been carried out according to Braun-Blanquet method and the plant associations were classified by taking characteristic species in consideration. In the study area, the following 8 plant associations and 2 subassociations have been described from three different vegetation types occured: A-Associations belonging to forest vegetation 1. Chamaecytiso pygmaei-Pinetum pallasianae Ass. Nova a.quercetosum hartwissianae subass. nova b.pinetosum pallasianae subass.nova 2. Petrorhagio olympicae-Pinetum sylvestris Ass.Nova B-Associations belonging to degraded forest vegetation 3. Populo tremulae-Qnercetum syspirensis Ass. NovaIV 4. Leontodonto asperi-Quercetum pubescentis Ass. Nova 5. Aceri campestres-Carpinetum betuli Ass. Nova 6. Trifolio hirti-Cistetum lavrifolii Ass. Nova. 7. Salvio tomentosae- Rhoetum coriariae Ass. Nova C-Associations belonging to steppe vegetation 8. Stachyi byzantinae-Astragaletum microcephali Ass. Nova. Secience code Key Words Page number Adviser 4010303 Phytosociology, Amasya 130 Prof.Dr. Mustafa AYDO?DU