18-35 yaş bedensel engelli sporcuların spora katılım motivasyonlarının incelenmesi
Investigation the sports participation motivations of 18-35 years old physically disabled athletes
  1. Tez No: 859301
  2. Yazar: SADULLAH KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN HASIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, 18-35 yaş grubunda yer alan bedensel engelli bireylerin spora katılım motivasyonlarının cinsiyet, yaş, milli sporcu olma, spor yaşı, spor branşı ve ailede spor yapan biri olması durumuna göre incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma tarama yöntemiyle gerçekleştirilecek olan betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklem grubunu araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonuna kayıtlı 18-35 yaş grubunda bulunan yaşları 18-35 yaş aralığında değişen ve (29,13± 5,4) yaş ortalamasına sahip olan 335'i erkek, 195'i kadın olmak üzer toplamda 530 engelli sporcu oluşturmuştur. Araştırmada veriler kişisel bilgi formunun yanı sıra Engelli Bireylerde Spora Katılım Motivasyonu Ölçeği (ESKMÖ) yer aldığı online anket formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS analiz programı ile analiz edilmiştir. Veriler analiz edilmeden önce normallik sınaması yapılmış olup verilerin normal dağılım gösterdiği görüldüğünden parametrik test yöntemlerinden ikili karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t testi ile çoklu karşılaştırmalar için ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the motivation of physically disabled individuals in the 18-35 age group to participate in sports according to gender, age, being a national athlete, sports age, sports branch and having a sports person in the family. The research is a descriptive research that will be carried out with the survey method. The sample group of the study consisted of 530 disabled athletes, 335 males and 195 females, who were registered to the Turkish Federation of Sports for the Physically Handicapped, who voluntarily agreed to participate in the study, with an average age of (29.13± 5.4) and ranging from 18-35 years old. In the study, the data were collected by using an online questionnaire form including the Motivation for Sports Participation in Individuals with Disabilities Scale (ESKMÖ) as well as the personal information form. The data obtained were analysed with SPSS analysis programme. Before analysing the data, normality test was performed and since it was seen that the data showed normal distribution, independent sample t test for pairwise comparisons and ANOVA test for multiple comparisons were used as parametric test methods.