Diz osteoartritinin alt ekstremite eklem dizilimine etkisi
Relationship between knee osteoarthritis and lower extremity joint alignment
- Tez No: 859330
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN GÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Diz Osteoartritinin Alt Ekstremite Eklem Dizilimi ile İlişkisi Amaç: Bu çalışmanın amacı primer diz osteoartriti olan hastalarda kalça ve ayak postürünün klinik ve radyolojik değişkenlerle ilişkisini değerlendirmek Metod: Çalışmamıza primer medial tibiofemoral diz osteoartriti tanısı almış hastalar dahil edildi. Hastaların demografik verileri alındı. Anteroposterior 2 yönlü diz radyografileri çekildi, Kellgren- Lawrence evreleme sistemine göre değerlendirildi. Direkt grafi üzerinde; medial eklem aralığı, lateral eklem aralığı, kondiler açı, anatomik aks açısı, tibial plato açısı ve kondiler plato açısı ölçümleri dijital ortamda değerlendirildi. Kalça ölçümleri için goniometre kullanılarak; pelvik tilt açısı, diz ekstansiyon açısı, femorotibial açı ve Q açısı değerlendirildi. Ayak postürünü değerlendirmek için, ayak postür indeksi kullanıldı. Hastaların ağrı ve fonksiyonel durumları değerlendirilmesi için Western Ontario and Mc Master University Osteoarthritis Index (WOMAC) anketi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 54.1±10.0 olan 150 hasta (76 Kadın, 74 Erkek) alındı. Ayak postür gruplarının dağılımları olan supinasyon, nötral ve pronasyon yüzdeleri sırasıyla; %14.0, %48.3 ve %37.7 olarak dağılım gösterdi. Western Ontario and Mc Master University Osteoarthritis Index total skoru supinasyon grubunda daha yüksek bulundu (p=0.001) ve medial eklem aralığının düşük değerlerde olduğu (p=0.000), tibial plato ve kondiler plato açısının daha yüksek değerlerde olduğu tespit edildi(sırasıyla p değerleri; p=0.010 ve p=0.000). Çalışmada kalça muayene bulguları WOMAC değerleri ile ilişkilendirildiğinde; pelvik tilt açısının WOMAC ağrı, fiziksel fonksiyon skoru ve total skor ile negatif ilişkili olduğu, femorotibial açının ise WOMAC ağrı skoru ve total skor ile pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. KL evreleme sistemine göre değerlendirildiğinde; KL evresi ilerledikçe pelvik tilt ve femorotibial açı değerlerinin azaldığı, Q açısı ile diz ekstansiyon açısının değerinin arttığı gösterildi. Anteroposterior çekilen diz grafileri üzerinde yapılan ölçümler ile kalça muayenesi ölçümleri ilişkilendirildiğinde; MEA ile pelvik tilt ve Q açısı arasında pozitif yönde, orta derecede anlamlı ilişki bulundu. Sonuç: Medial tibiofemoral diz osteoartritli hastaların, ayak ve kalça postürü klinik ve radyolojik değişkenlerle ilişkili bulunmuştur. Diz osteoartritli hastalar değerlendirilirken, ayak ve kalça postürü göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Method: Patients diagnosed with primary medial tibiofemoral knee osteoarthritis were included in our study. Demographic data of the patients were taken. Anteroposterior 2-way knee radiographs were taken and evaluated according to the Kellgren-Lawrence system. Directly on the graph; medial joint space, lateral joint space, condylar angle, anatomical axis angle, tibial plateu angle and condylar plateu angle measurements were evaluated digitally. Using a goniometer for hip measurements; pelvic tilt angle, knee extension angle, femorotibial angle and Q angle were evaluated. To evaluate foot posture, the Foot Posture Index was used. The patients were evaluated with the Western Ontario and Mc Master University Osteoarthritis Index (WOMAC) questionnaire to evaluate their pain and functional status. Results: 150 patients (76 women, 74 men) with an average of 54±10 years were included in the study. In term of foot posture groups; supination, neutral and pronation percentages, %14.0, %48.3 ve %37.7 respectively. Western Ontario and Mc Master University Osteoarthritis Index total score was found to be higher in the supination group (P= 0.001), the medial joint space was found to be at lower values (p=0.000), and the tibial plateu and condylar plateu angle were found to be at higher values (p values respectively; p=0.010 and p=0.000). When hip examination findings were correlated with WOMAC values in the study; it was found that the pelvic tilt angle was negatively associated with WOMAC pain, physical function score and total score, while the femorotibial angle was positively associated with WOMAC pain score and total score. When evaluated according to the KL staging system; itwas shown that as the KL stage progresses, the pelvic tilt and femorotibial angle values decrease and the Q angle and knee extension angle values increase. When the measurements made on anteroposterior knee radiographs are correlated with hip examination measurements; a positive, moderately significant relationship was found between MEA and pelvic tilt and Q angle. Conclusions: Foot and hip posture of patients with medial tibiofemoral knee osteoarthritis was found to be associated with clinical and radiological variables. When evaluating patiens with knee osteoarthritis, foot and hip posture should be taken into consideration.