Alüminyum ekstrüzyon kalıp tasarımında bilgisayar uygulamaları
Computer aided engineering applications in aluminum extrusion die design
- Tez No: 859331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, plastik şekil verme yöntemlerinden biri olan ekstrüzyon ile karmaşık şekilli alüminyum profillerin hurdaya atılacak malzeme miktarını azaltarak, kısa sürede kaliteli profilleri elde etmek için uygun tasarımlı alüminyum ekstrüzyon kalıplarının üretilmesi test edilmiştir. İstenilen alüminyum profilin üretilebilirlik analizi yapılmıştır. Profil üretimi için gerekli olan parametreler pres seçimi, kalıp çapı, ekstrüzyon oranı, figür sayısı ve bolster gibi faktörlerdir. Kalıp tasarımı iki boyutlu AutoCAD yazılımı kullanılarak çizildi. Alüminyum ekstrüzyon işlemi, Extrude Metal yazılımı kullanılarak simüle edildi. Bu simülasyon programı, sıcaklık, hız, basınç ve biyet gibi faktörlere dayalı olarak sürecin önceden tahmin edilmesine yardımcı olur. Bu yöntem, kalıbın gerçekte deneme ve yanılma sürecine ihtiyaç duymadan daha etkili bir şekilde tasarlanmasını ve ekstrüzyon işlemi sırasında atık malzeme miktarının minimize edilmesi amaçlanmıştır. Bu sayede daha uzun ömürlü kalıplar kullanarak daha yüksek ürün verimliliği elde etme hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the production of well-designed aluminum extrusion dies for the extrusion procedure, which is a plastic shaping method, was tested to reduce the amount of scrap material from complex-shaped aluminum profiles and obtain quality profiles quickly. The producibility analysis of the desired aluminum profile was conducted, and the parameters required for profile production, such as press selection, die diameter, extrusion ratio, number of figures, and bolster, were determined. The die design was created using two-dimensional AutoCAD software. The aluminum extrusion process was simulated using Extrude Metal software. This simulation program helps predict the process based on factors such as temperature, speed, pressure, and billet. The aim of this method is to design molds more effectively without the need for really need trial and error, and to minimize the waste material during the extrusion process. This, in turn, aims to achieve higher product efficiency by using longer-lasting dies.