Adölesanlarda oluşan postürel deformasyonların izlenmesi ve rom-spine eğitim uygulamalarının adölesanlar üzerindeki etkisinin incelenmesi
Monitoring postural deformations in adolescents and examining the effect of roms-pine training applications on adolescents
  1. Tez No: 859342
  2. Yazar: İLHAN YEDİDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAMİL ÖZER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Spor, Education and Training, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: FENERBAHÇE ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma adölesan ve genç bireylerde oluşan postüral deformasyonların belirlenerek Romspine eğitim uygulamalarının, yaşam kaliteleri üzerine katkısını incelemek ve sağlıklı yaş alma kültürü oluşturmak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Dahil edilme kriterlerini sağlayan 14-17 yaş arasındaki 34 birey, bir müdahale ve bir kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Bu çalışmaya katılan bireylerin esneklikleri, aerobik kapasiteleri, postür analizleri ve postüral farkındalık düzeyleri, eğitim öncesi ve sonrası olarak değerlendirilmiştir. Müdahale grubuna önce ilk ölçümler yapılmıştır. Sonra 8 hafta boyunca haftada 2 gün 20 dk. Romspine teorik eğitimi ve ardından 20 dk. Romspine uygulama eğitimi Uluslararası Klinik Pilates Federasyonu Master eğitmenleri tarafından yüz yüze olarak verilmiştir. Romspine teorik eğitimleri; Romspine uygulama eğitimleri öncelikle tüm eklemlerin çalışmasını sağlayan kasların güçlenmesi, tüm vücut eklemlerinin ideal hareket açıklıklarına yönelik çalışmalar, postür kaslarını güçlendirme çalışmaları, büyük ve küçük kas gruplarına yönelik kuvvetlendirme çalışmaları ile esneme, germe egzersizlerinden oluşan Romspine egzersiz programı uygulanmıştır. 8 hafta sonra son ölçümler yapılmıştır. Kontrol grubuna ise önce ilk ölçümler yapılmıştır. 8 hafta boyunca haftada üç gün kendi kendine egzersiz yapmaları istenmiştir. 8 hafta sonra son ölçümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of determining the postural deformations that occur in adolescents and young individuals, examining the contribution of Romspine education practices to their quality of life and creating a healthy aging culture. Thirty-four individuals aged 14-17 who met the inclusion criteria were divided into an intervention group and a control group. Flexibility, aerobic capacity, posture analysis and postural awareness levels of the individuals participating in this study were evaluated before and after the training. Initial measurements were made before the intervention group. Then, 20 minutes of Romspine theoretical training, 2 days a week for 8 weeks, and then 20 minutes of Romspine practical training were given face-to-face by the International Clinical Pilates Federation Master trainers. Romspine theoretical training; Romspine practice trainings consisted of strengthening the muscles that enable all joints to work, exercises for the ideal range of motion of all body joints, exercises for strengthening posture muscles, strengthening exercises for large and small muscle groups, and stretching and stretching exercises. After 8 weeks, final measurements were made. In the control group, first measurements were made. They were asked to exercise at home three days a week for 8 weeks. After 8 weeks, final measurements were made.