Experimental investigation of the behavior of buried pipes under vertical loads
Gömülü boruların dikey yükler altında davranışlarının deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 859349
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BİLDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzün gelişmiş şehirlerinde gömülü borular, işlevleri gereği uzun zamandır toplum refahının en önemli parçalarından biri olmuştur. Gömülü oldukları için üzerlerinde oluşan herhangi bir hasarın tespit edilmesi karmaşıktır ve tespit edilse bile hasarın onarılmasının maliyeti oldukça yüksektir. Gömülü borularda en sık karşılaşılan sorunlardan biri deformasyondur ve bunun kaynağı çoğunlukla üzerine etkiyen düşey yüklerdir. Gömme derinliği ve yük kaynağından yatay mesafeyi belirleyen gömülü borunun konumu, sıkılık gibi dolgu zeminin özellikleri ve boru malzemesi özellikleri, boruya etkiyen basıncı etkileyen ana parametrelerdir. Bu çalışmada, boru konumu ve dolgunun sıkılığının boru gerilmeleri ve dolgu zeminin taşıma kapasitesi üzerindeki etkilerini belirlemek için 1g'lik rijit bir test kutusunda küçük ölçekli laboratuvar model testleri yapılmıştır. Model testleri gömülü boru ve borusuz olarak gerçekleştirilmiştir. Boru gerilimlerini kaydetmek için gömülü borulara takılan gerinim ölçerler kullanılmıştır ve seçilen dolgu malzemesi kum olarak seçilmiştir. Yük değerlerini ölçmek için yük hücresi kullanılmıştır. Oturmalar LVDT dönüştürücüler kullanılarak tespit edilmiştir. Dolgu zeminde ortaya çıkan yer değiştirmeler, MATLAB tabanlı bir görüntü analiz modülü olan Parçacık Görüntüleme Hız Ölçümü (PIV) yazılımıyla, model testlerinin yükleme sürecinin ardışık fotoğrafları analiz edilerek görselleştirilmiş ve belirlenmiştir. Toplam 18 model testi gerçekleştirilmiştir ve bunların üçü referans olarak kullanılmak amacıyla boru olmadan gerçekleştirilmiştir. Model testlerde gömülü derinlik, temelden yatay uzaklık ve dolgunun sıkılığı sistematik olarak değiştirilmiştir. Elde edilen veriler analiz edilmiş ve sonuçlar bu çalışmada tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's developed cities, buried pipes have been one of the most essential parts of society's well-being for a long time due to their functions. Since they are buried, it is complicated to detect any damage that has occurred to them and even if they are detected, the cost of repairing the damage is very high. One of the most common problems in buried pipes is deformation and the source of this is mostly the vertical loads acting on it. Buried pipe location, which determines burial depth and horizontal distance from the load source, properties of backfill soil such as relative density and pipe material properties are the main parameters affect the pressure acting on the pipe. In this study, small-scale laboratory model tests were conducted in a rigid test box at 1g to determine the effects of pipe location and relative density of backfill on pipe stresses and bearing capacity of the backfill soil. Model tests were conducted with and without a buried pipe. Strain gauges attached to buried pipes were used to record the pipe stresses and the chosen backfill was sand. A model footing was loaded in the model experiments until a predetermined settlement value was reached. A load cell was used to measure load values. Settlements were detected using LVDT transducers. Resulting displacements on the backfill soil are visualized and determined by analyzing consecutive photographs of the model tests' loading process using Particle Image Velocimetry (PIV) software, which is a MATLAB based image analysis module. A total of 18 model tests were performed, three of which were conducted without the buried pipe as a reference. In the model tests, buried depth, horizontal distance from the foundation and relative density of the backfill varied systematically. Obtained data was analyzed and the results were discussed in this study.