Pasifik beyaz karidesinde (Litopenaeus vannamei Boone, 1931) azotlu bileşiklerin toksisitesi, metabolizma oranı ve termal limitlerin belirlenmesi
Toxicity of nitrogenous compounds, determination of metabolic rate and thermal limits in pacific white shrimp (Litopenaeus vannamei Boone, 1931)
  1. Tez No: 859360
  2. Yazar: MUSTAFA TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışması iki farklı aşamada gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında Pasifik beyaz karidesinde (Litopenaeus vannamei) azot bileşikleri akut toksiste deneyleri gerçekleştirilmiş, popülasyonun %50'sini öldüren amonyak (NH3), nitrit (NO2-) ve nitrat (NO3-) konsantrasyonları (LC50) ile toksik madde güvenlik seviyeleri hesaplanmış ve türün farklı tuzluluk seviyelerinde azot bileşiklerine olan toleransı tespit edilmiştir. Amonyak ve nitrit toksisite deneyleri altı farklı tuzluluk seviyesinde (‰10, 15, 20, 25, 30 ve 35) post larvalarda (48±3 mg), nitrat toksisite deneyleri ise jüvenillerde (0,5± 0,1 g) benzer olarak beş farklı tuzluluk seviyesinde statik yenileme yöntemiyle (28°C, pH 8.0) gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted in two different stages. In the first stage of the study, acute toxicity experiments of nitrogen compounds were performed on Pacific white shrimp (Litopenaeus vannamei), and lethal concentrations (LC50) of ammonia (NH3), nitrite (NO2-), and nitrate (NO3-) concentrations, which killed 50% of the population, were calculated. Toxic substance safety levels were determined, and the tolerance of the species to nitrogen compounds at different salinity levels was identified. Ammonia and nitrite toxicity experiments were conducted on postlarvae (48±3 mg) at six different salinity levels (‰10, 15, 20, 25, 30, and 35), while nitrate toxicity experiments were performed on juveniles (0.5±0.1 g) at five different salinity levels using the static renewal method (28°C, pH 8.0).