Endometrial biyopsi sonucu endometrial intraepitelyal neoplazi (EİN) veya endometrial hiperplazi gelen ve operasyon sonrası nihai patoloji sonucu endometrium kanseri olan hastalarda, operasyon sırasındaki frozen güvenilirliğinin araştırılması
An assessment of the accuracy of frozen sections in patients with endometrial intraepithelial neoplasia (EIN) or endometrial hyperplasia on endometrial biopsy results and endometrial cancer on final pathology after surgery
  1. Tez No: 859472
  2. Yazar: GİZEM NAZ KAHRAMAN KIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AŞKIN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç:Endometrial İntraepitelyal Neoplazi (EİN) veya endometrial hiperplazi tanısı olan hastalarda cerrahi sonrası endometrial kanser saptanabilir bu nedenle de cerrahi operasyon kararı verilmiş ise uterusun intraoperatif incelenmesi faydalı olabilir. Çalışmamızda da endometrial biyopsi sonucunda endomerial intraepitelyal neoplazi (EİN) veya endometrial hiperplazi tanısı almış ve cerrahi sonrası nihai patoloji sonuçları endometrium kanseri olarak raporlanan hastalarda intraoperatif frozen kesitlerinin doğruluğunu görmek amaçlandı. Yöntem: Araştırmamızda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi'nde 2013-2023 yılları arasında endometrial örneklemesi alınmış ve sonucuna göre operasyona alınıp, intraoperatif frozen gönderilmiş olan ve nihai patoloji sonuçları endometrium kanseri olarak raporlanmış hastalar“Probel”sistemi üzerinden retrospektif olarak tarandı. Histopatolojik olarak endometrium kanseri tanısı almış olan bu hastaların nihai patoloji raporları ile operasyon sırasında alınan frozen sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Hastane sistemimizde kayıtlı, 2013 ve 2023 yılları arasındaki 1328 hastanın Endometrial biyopsi raporları, frozen sonuçları ve nihai patoloji sonuçlarına bakıldığında, dahil olma kriterlerine sahip, dışlanma kriterlerini taşımayan toplam 60 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Frozen gruplarını benign ve malign olarak ayırdığımızda, gruplar arasında hastaların doğum sayıları, ağırlıkları ve diyabet bulunma durumları istatistiksel olarak benzer bulundu (sırasıyla p=0,304, p=0,535 ve p=0,09). Yaş ise iki grupta istatistiksel olarak farklı idi (p=0,047). Frozenda malign olarak sonuçlanan hastaların frozenda negatif olarak raporlananlara göre istatistiksel olarak yaşlarının daha büyük olduğu görüldü. Frozen sonuçları ve nihai patoloji sonuçlarındaki myometrial invazyon oranlarına baktığımızda sonuçlar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü (p=0,011). Frozen incelemesinin myometrial invazyonu saptama hassasiyeti (sensitivite) %75,7, özgüllüğü (spesifisite) %83,3, negatif öngörücülük değeri (NPV) %38,4, pozitif öngörücülük değeri (PPV) %96,1 ve doğruluğu (accuracy) %76,9 olarak hesaplandı. Frozen incelemesinin yanlış negatiflik oranı ise %61,5 olarak saptandı. Myometrial invazyon durumunun frozen ve nihai patoloji sonuçları arasındaki uyumun değerlendirilmesinde uygulanan concordance correlation coefficient (CCC) testine göre iki test arasındaki uyum zayıf uyum olarak kabul edildi (Coefficient=%40, 95% güven aralığı=%13,7-%60,9). Kappa değeri 0,4 (%95 güven aralığı=0,104-0,696) olarak frozen ve nihai patoloji arasında orta derecede uyum / anlaşma olduğunu ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
Aim: After surgery, endometrial cancer may be detected in patients previously diagnosed with Endometrial Intraepithelial Neoplasia (EIN) or endometrial hyperplasia; therefore, intraoperative examination of the uterus may be beneficial if the decision for surgical operation has been made. Our study aimed to evaluate the accuracy of intraoperative frozen sections in patients diagnosed with Endometrial Intraepithelial Neoplasia (EIN) or endometrial hyperplasia, who were later confirmed to have endometrial cancer on final pathology after surgery. Results: The data from a total of 60 patients who met the inclusion criteria and did not meet the exclusion criteria were retrospectively reviewed. This examination involved analyzing the Endometrial biopsy reports, frozen results, and final pathology results of 1328 patients registered in our hospital system between 2013 and 2023. When we divided the frozen groups into benign and malignant, patients' parity, weights, and diabetes status were statistically similar between the groups (p=0.304, p=0.535, and p=0.09, respectively). However, age was statistically different between the two groups (p=0.047). It was observed that patients who were diagnosed as malignant in frozen had statistically older ages compared to those reported as negative in frozen. When we observed the rates of myometrial invasion in frozen results and final pathology results, there was a statistically significant difference between the results (p=0.011). The frozen examination's sensitivity in detecting myometrial invasion was calculated at 75.7%, with a specificity of 83.3%, a negative predictive value (NPV) of 38.4%, a positive predictive value (PPV) of 96.1%, and an accuracy of 76.9, The false-negative rate of frozen examination was found to be 61.5%. The concordance correlation coefficient (CCC) test was applied to evaluate the agreement between frozen and final pathology results regarding myometrial invasion status. The agreement between the two tests was considered weak (Coefficient=40%, 95% confidence interval=13.7%-60.9%). The Kappa value of 0.4 (95% confidence interval=0.104-0.696) revealed a moderate agreement between frozen and final pathology for myometrial invasion.