Asemptomatik endometriyal poliplerde malignite sıklığı
Prevalence of mali̇gnancy in asymptomatic endometrial polyps
- Tez No: 876955
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN LEVENT KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Araştırmamızda premenopozal ve postmenopozal kadınlarda saptanan asemptomatik endometriyal poliplerde premalign ve malign lezyonların sıklığını belirlemek, farklı klinik ve demografik parametrelerin maligniteyi tahmin etmede yararlı olup olmadığını incelemeyi amaçlıyoruz. Yöntem: Çalışma kapsamında retrospektif olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Etlik Şehir Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum polikliniklerine Eylül 2022 ile Aralık 2023 tarihleri arasında başvurmuş anormal uterin kanama tariflemeyen ancak ultrasonografi ile endometriyal kalınlık artışı saptanan olgularda endometriyal biyopsi ya da doğrudan histeroskopik görüntüleme ile endometriyal polip saptanmış ve histeroskopik polip eksizyonu uygulanmış 130 hastanın verileri incelenmiştir. 130 hastanın demografik, klinik ve patoloji verileri incelenmiştir. Çalışmamızda incelenecek parametreler arasında yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), gravida, parite, sistemik arteriyel hipertansiyon varlığı, diabetes mellitus varlığı, meme kanseri öyküsü, tamoksifen kullanımı bulunmaktadır. Hastalar premenopozal ve postmenopozal olarak gruplandırılmıştır. Polip lokalizasyonu, polip sayısı, polip boyutu verileri çalışmamıza dahil edilmiştir. Polip lokalizasyonları ise anterior duvar, posterior duvar, lateral/yan duvar ve fundus olmak üzere dört şekilde sınıflandırılmıştır. Patoloji sonuçları benign (polip), premalign (polip zemininde gelişmiş atipili hiperplazi, EİN), malign (polip zemininde gelişmiş karsinom) olarak sınıflandırılmıştır. Postmenopozal ve premenopozal gruplarda premalign/malign lezyon sıklığı ve demografik /klinik verilerin malignite ile ilişkisi IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 29.0 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aim to determine the frequency of premalignant and malignant lesions in asymptomatic endometrial polyps in premenopausal and postmenopausal women. And we aim to examine whether different clinical and demographic parameters are useful in predicting malignancy. Methods: We retrospectively analyzed the data of 130 patients who were admitted to the gynecology and obstetrics clinics of the Ministry of Health Ankara Etlik City Hospital between September 2022 and December 2023, who did not have abnormal uterine bleeding but who were found to have increased endometrial thickness by ultrasonography, endometrial polyps were detected by endometrial biopsy or direct hysteroscopic imaging and hysteroscopic polyp excision was performed. The parameters to be examined in our study included age, height, weight, body mass index (BMI), gravida, parity, systemic arterial hypertension, diabetes mellitus, history of breast cancer, and tamoxifen use. Patients were grouped as premenopausal and postmenopausal. Polyp localization, number of polyps and polyp size data were included in our study. Polyp localizations were classified as anterior wall, posterior wall, lateral/side wall and fundus. Pathology results were classified as benign (polyps), premalignant (EIN), malignant (carcinoma). The prevalence of premalignant/malignant lesions in postmenopausal and premenopausal groups and the association of demographic/clinical data with malignancy were analyzed with IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 29.0.