Vitrifiye sektöründe oluşan atık sulardan hammadde geri kazanımı ve vitrifiye malzeme üretimi
Raw material recovery from wastewater in the sanitary ware industry and production of sanitary ware material
  1. Tez No: 859479
  2. Yazar: SERCAN GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Seramik sağlık gereçleri üretimi sırasında oluşan en büyük çevresel etkilerinden biri proses atıksularıdır. Bu tezin amacı, Çanakcılar Seramik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ait seramik sağlık gereçleri üretim tesisinde oluşan proses atıksularından organik çöktürücülerin kullanıldığı kimyasal çöktürme yöntemiyle ham madde geri kazanımı ve çöktürülen hammaddelerin üretimde tekrar kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Çalışmada Box-Behnken metodu kullanılarak deney planı oluşturulmuş ve kimyasal çöktürme işlemi için 3 adet organik çöktürücü kullanılmıştır. Deneylerde çöktürme verimleri KOİ ve AKM parametreleri üzerinden değerlendirilmiş, KOİ için %95,52 ile %98,5 arasında AKM için %99'un üzerinde çöktürme verimlerine ulaşılmıştır. Çöktürülen çamur karakteristiklerinin belirlenmesinde XRF, XRD, SEM ve FTIR analizlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca çamurlar üzerinde seramik sağlık gereci üretimine yönelik ön çalışmalar yapılmış ve elde edilen sonuçlar mevcut arıtma tesisinde kullanılan alüminyum sülfat + polielektrolit çöktürme yöntemiyle geri kazanılan hammadde sonuçları ile kıyaslanmıştır. Buna göre, tesiste kullanılan kimyasal çöktürücülerin aksine organik çöktürücüler ile çöktürülen hammaddelerin seramik sağlık gereci üretiminde kullanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the biggest environmental impact during sanitaryware production is process waste water. The aim of this thesis is to recover raw materials from the process wastewater generated in the sanitary ware production facility of Çanakcılar Seramik Sanayi ve Ticaret A.Ş. by chemical precipitation method using organic precipitants and to investigate the usability of the precipitated raw materials in the production of sanitary ware. In the study, an experimental plan was created using the Box-Behnken method and 3 organic precipitators were used for chemical precipitation. In the experiments, precipitation efficiencies were evaluated based on COD and SS parameters, and precipitation efficiencies of 95.52% to 98.5% for COD and over 99% for SS were achieved. XRF, XRD, SEM and FTIR analyzes were used to determine the characteristics of the settled sludge. In addition, preliminary studies were carried out on the sludges for the production of ceramic sanitary ware and the results obtained were compared with the results of raw materials recovered by the aluminum sulfate + polyelectrolyte precipitation method used in the existing treatment facility. Accordingly, it has been understood that raw materials precipitated with organic precipitants, unlike the chemical precipitants used in the facility, can be used in the production of ceramic sanitary ware.