Dinamik geometri yazılımı kullanmanın ilköğretim 6.sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki akademik başarılarına ve uzamsal yeteneklerine etkisi
The effect of utilizing the dynamic geometry software on 6th grade elemantary school students, their academic standings on mathematics lesson and their spatial ability
  1. Tez No: 328912
  2. Yazar: EMİNE BAŞARAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY KORU YÜCEKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 6.sınıf matematik dersi prizmalar bölümünün, geometri ve ölçme öğrenme alanlarının öğretiminde üç boyutlu dinamik geometri yazılımı kullanmanın öğrencilerin akademik başarılarını ve uzamsal yeteneklerini nasıl etkilediğini belirlemektir.Çalışma, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında, Ankara İli Akyurt İlçesi? nde bulunan bir devlet ilköğretim okulunun 6. sınıfında öğrenim gören toplam 34 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, ön test ? son test kontrol gruplu deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. İlköğretim okulundaki 6. sınıflardan biri deney grubu, diğeri ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubunda ve kontrol grubunda 17? şer öğrenci bulunmaktadır.Deney grubunda dersler dinamik geometri yazılımı Cabri 3D?nin kullanıldığı, bilgisayar destekli öğretim yaklaşımı ile kontrol grubunda ise öğretim programında yer aldığı gibi etkinlik temelli öğretim yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak ?Prizmalar Çoktan Seçmeli Başarı Testi? , ?Açık Uçlu Problemler? , ?Yapılandırılmış Görüşme Formları? ve ?Uzamsal Yetenek Testi? kullanılmıştır. ?Prizmalar Çoktan Seçmeli Başarı Testi? , ?Açık Uçlu Problemler? , ?Yapılandırılmış Görüşme Formları? araştırmacı tarafından geliştirilmiş, ?Uzamsal Yetenek Testi? ise hazır olarak kullanılmıştır. Nicel veriler, bir istatistik paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerden, Cabri 3D kullanımının; matematik başarısı yönünden deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturduğu belirlenmiştir. Cabri 3D kullanımı ile ders işlenişleri sonunda, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin uzamsal yetenek düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçların geometri öğretiminde Cabri 3D kullanımı üzerine yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.Anahtar Kelimeler : Cabri 3D, Matematik Başarısı, Uzamsal Yetenek
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to determine how utilizing the three dimensional dynamic geometry software in teaching geometry and assessment learning domains of Prisms unit of the 6th grades? mathematics lesson effects their academic achievement and their spatial ability.The study took place in 2011-2012 academic (educational) years on thirty-four 6th grade students studying at a public elementary school located in Akyurt, Ankara. In the study, pretest ? posttest control group experimental research model was used. While one of the 6th grades was determined as the experimental group, the other one was identified as the control group. There were 17 students in each experimental group and control group.The lessons were carried out with computer assisted teaching approach by using dynamic geometry software Cabri 3D on experimental group and with activity-based teaching method on control group as involved in the curriculum. In the study, ?Multiple Choice Achievement Test on Prisms?, ?Open-Ended Problems?, ?Structured İnterview Forms? and ?Spatial Ability Test? were used as data collection device. ?Multiple Choice Achievement Test on Prisms?, ?Open-Ended Problems?, ?Structured İnterview Forms? were developed by the researcher and ?Spatial Ability Test? was already available. The qualitative data was analysed through a statistic program.As a result of the data obtained through the research, it is determined that using Cabri 3D makes a statistically significant difference in favour of the experimental group in terms of success in mathematics. At the end of the teaching process in which Cabri 3D is used, it has been seen that there isn?t any statistically significant difference between the experimental and control group students? level of spatial ability.It is considered that the results gathered from the research shall contribute in the studies to be carried out on the use of Cabri 3D in geometry teaching.Key Words : Cabri 3D, Academic Achievement, Spatial Ability