Boyahane kurutma fırınında ekonomizer & reküperatör uygulaması ve enerji tasarrufu hesabı
Economizer & recuperator application and energy saving calculation in paintshop drying oven
- Tez No: 859491
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Endüstriyel tesislerde enerjinin etkin kullanımı hem çevresel hem de ekonomik açıdan son derece önemlidir. Bu nedenle, enerji tasarrufu yöntemleri giderek daha yaygın hale gelmektedir. Bu çalışmada, otomotiv endüstrisinde kullanılan bir boyahane kurutma fırını bacasından çıkan ortalama 135 ºC ve 2.640 kg/h debiye sahip olan atık ısının geri kazanımı için ekonomizer ve reküperatör entegre edilerek ikisi aynı sistemde kullanılmıştır. Alınan ilk ölçümlere uygun olarak kapasite hesapları ve projelendirme yapılmıştır. İmalat süreçleri, montaj ve montaj sonrası alınan ölçümler anlatılmıştır. Bacadan atılan gaz yaklaşık 60 ºC'ye kadar düşürülmüştür. Sistem kurulumu sonrası alınan ölçümlere dayanarak sistemin geri ödeme süresi yaklaşık 19 ay olarak hesaplanmıştır. Bu sistemin geliştirilmesi ile ilgili araştırılması gereken konu önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Efficient use of energy in industrial facilities is of utmost importance from both environmental and economic perspectives. Therefore, energy-saving methods are becoming increasingly prevalent. In this study, both economizer and recuperator methods have been employed in the same system to recover the waste heat generated in the stack of a paint drying oven used in the automotive industry, which has an approximate temperature of 135 ºC and a flow rate of 2,640 kg/h. Capacity calculations and design were carried out according to the initial measurements taken. Manufacturing processes, assembly, and post-assembly measurements are explained. The temperature of the gas emitted from the stack has been reduced to approximately 60 ºC. Based on measurements taken after the system installation, the payback period for the system has been calculated as 19 months. Recommendations for research areas related to the improvement of this system have been provided.