Isparta, Konya ve Afyonkarahisar illerinde kiraz, vişne ve kayısı ağaçlarında bulunan Monilinia laxa'nın bazı fungisitlere direnç durumlarının araştırılması
Investigation of the resistance status of Monilinia laxa, found on sweet cherry, sour cherry, and apricot trees in Isparta, Konya, and Afyonkarahisar provinces to some fungicides
- Tez No: 859570
- Danışmanlar: PROF. DR. DUDU DEMİR, PROF. DR. CAFER EKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Ziraat, Biotechnology, Microbiology, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enzim ve Mikrobiyal Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Isparta, Afyonkarahisar ve Konya illerindeki kiraz, vişne ve kayısılardan elde edilen Monilinia laxa izolatlarının cyprodinil, thiophanate methyl ve captan fungisitlerine karşı direnç durumlarının ve aynı fungisitlerin M. laxa'nın süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) enzim aktiviteleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Sörvey bölgelerindeki kiraz, vişne ve kayısıların çiçek, dal ve meyve gibi bitki kısımlarından elde edilen 91 adet M. laxa izolatı arasından temsili olarak seçilen 35 adet izolatın in vitro koşullarda cyprodinil, thiophanate methyl ve captan fungisitlerine karşı miselyum gelişimini engelleyen % 50 etkili konsantrasyonları (EC50) petri testleriyle belirlenmiştir. Bu çalışma sonucuna göre, M. laxa izolatlarının cyprodinil, thiophanate methyl ve captan fungisitlerine karşı direnç oranları sırasıyla % 2.86, % 20 ve % 34.3 olarak tespit edilmiştir. Patates dekstroz broth besi ortamında geliştirilen ve belirli bir süre (0, 4, 8 ve 24 saat) fungisite maruz bırakılan M. laxa izolatlarının SOD ve CAT enzim aktiviteleri üzerinde fungisitlerin etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan çalışma sonuçlarına göre, 10 ppm cyprodinil, 10 ppm thiophanate methyl ve 100 ppm captan fungisitlerinin M. laxa'nın SOD ve CAT enzim aktiviteleri üzerinde istatistiki olarak önemli bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Literatür taramasına göre bu çalışma, M. laxa'nın cyprodinil, thiophanate methyl ve captan fungisitlerine karşı direnci ile SOD ve CAT enzim aktiviteleri arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik yapılan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the resistance status of Monilinia laxa isolates obtained from sweet cherries, sour cherries, and apricots in Isparta, Afyonkarahisar, and Konya provinces against cyprodinil, thiophanate methyl, and captan fungicides and the effects of the same fungicides on the superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) enzyme activities of M. laxa. Among the 91 M. laxa isolates obtained from plant parts such as flowers, branches, and fruits of sweet cherries, sour cherries, and apricots in the survey areas, 35 isolates were selected as representatives and EC50 values against cyprodinil, thiophanate methyl, and captan fungicides were determined by petri tests. It was determined that the resistance of M. laxa isolates to cyprodinil, thiophanate methyl, and captan fungicides was 2.86 %, 20 %, and 34.3 %, respectively. According to the results of the study conducted to determine the effect of fungicides on the SOD and CAT enzyme activities of M. laxa isolates grown in potato dextrose broth medium and exposed to fungicides for a certain period of time (0, 4, 8, and 24 hours), it was determined that 10 ppm cyprodinil, 10 ppm thiophanate methyl, and 100 ppm captan fungicides had no statistically significant effect on SOD and CAT enzyme activities in M. laxa. According to the literature review, this study represents the first investigation aimed at determining the relationship between the resistance of M. laxa to cyprodinil, thiophanate methyl, and captan fungicides and the activities of SOD and CAT enzymes.