Domates kahverengi buruşuk meyve virüsü'ne (ToBRFV) karşı solarizasyon ve toprağa dezenfektan uygulamasının etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of solarization and soil disinfectant application against tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV)
- Tez No: 859634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ToBRFV (Tomato brown rugose fruit virus), önemli bir viral etmen olup domates üretim alanlarında verim ve kayıplarına neden olmaktadır. Hastalık kaynağı virüs kökenli olmasından dolayı doğrudan bir kimyasal uygulaması ile kontrol altına alınamamaktadır. Bu nedenle hastalığın kontrolünde, yalnızca dayanıklı çeşitlerin kullanılması ve sanitasyon gibi kültürel önlemler alınmaktadır. ToBRFV, domates üretim alanlarındaki topraklarda iki yıldan daha uzun bir süre kalmakta olup enfeksiyon meydana getirmektedir. Bu çalışma ile önceki yıllarda ToBRFV denemesi yapılmış bir domates üretim alanındaki ToBRFV enfeksiyonu, enfeksiyonun etkinliği, ToBRFV'nin virülensliği, enfeksiyonu önlemek amaçlı solarizasyon ve çeşitli dezenfektan denemeleri yapılması amaçlanmıştır. ToBRFV bulunan sera içerisinde, solarizasyon ve dezenfektan uygulaması yapıldıktan sonra, toprağa dikilecek olan domates bitkilerinde oluşan belirtiler gözlemlenecek, moleküler RT-PCR analizleri yapılacak ve sonuçlara göre istatiksel analizlerle birlikte farklı dezenfektan uygulamalar karşılaştırılarak, hangi yöntemin topraktaki ToBRFV varlığına olan etkinliğinin daha verimli olduğu araştırılacaktır. Bu sayede ToBRFV bulunan domates üretim alanlarında, hastalığın kontrol altına alınması ve verim/kalite kayıplarının önüne geçilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ToBRFV (Tomato Brown Rugose Fruit Virus) is an important viral agent that causes yield and yield losses in tomato production areas. Since the source of the disease is viral, it cannot be controlled by a direct chemical application. Therefore, only cultural measures such as the use of resistant varieties and sanitation are taken to control the disease. ToBRFV persists in the soils of tomato production areas for more than 2 years and causes infection. The aim of this study was to investigate ToBRFV infection in a tomato production area where ToBRFV trials were conducted in previous years, the effectiveness of infection, virulence of ToBRFV, solarization and various disinfectants to prevent infection. In the greenhouse with ToBRFV, after solarization and disinfectant application, the symptoms of the tomato plants to be planted in the soil will be observed, molecular RT-PCR analysis will be carried out and according to the results, statistical analysis and different disinfectant applications will be compared and which method is more effective against the presence of ToBRFV in the soil will be investigated. In this way, it is aimed to control the disease and prevent yield/quality losses in tomato production areas with ToBRFV.