Oda termostatları için sıcaklık ölçüm kararlılığını artıran bir algoritma geliştirilmesi
Developing an algorithm that increases temperature measurement stability for room thermostats
- Tez No: 859681
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
HVAC&R sistemleri kapalı ortam sıcaklığını ve hava kalitesini en düşük enerji tüketimi ile konfor şartlarında tutmayı amaçlamaktadır. HVAC&R sistemlerinde oda termostatları kullanıcı arayüzü olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında bir oda termostatının üzerinde bulundurduğu sensör aracılığı ile yaptığı ortam sıcaklığı ölçümünü etkileyen faktörler incelenecektir. Tez sonucunda oda termostatlarının sıcaklık ölçümünde, oluşan sapmaları en aza indirgeyerek, kararlılığı artıracak bir algoritma geliştirilmeye çalışılacaktır. Çalışma boyunca optimal kullanım şartlarına uygun olarak montajlanmış ve konumlandırılmış oda termostatları ve referans sensörler üzerinden sıcaklık ölçümleri yapılarak ve elde edilen veriler doğrultusunda sapmalar incelenmiştir. Tespit edilen sapmalar doğrultusunda algoritma geliştirilerek en optimal sonuç elde edilene kadar testler tekrarlanmıştır. Yapılan testler sonucunda oda termostatının yapısı gereği dahili sıcaklık sensörünün elektronik komponent ısınmalarından etkileniyor olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda yük altında çalışan bir termostatın incelemeler ile sıcaklık ölçümünde oluşan sapmanın termostat çalışma süresine bağlı değişimi hesaplanmaya çalışılmıştır. Elde edilen verilen doğrultusunda oluşturulan denklem algoritmaya dahil edilerek zamana bağlı olarak ölçümlerde hata payı düzeltmesi yapılmıştır. Böylelikle termostatın elektronik olarak ısınma ve soğuma süreçleri algoritma üzerinde öngörülerek sıcaklık ölçümünde oluşan sapma en optimal şekilde ortadan kaldırılmıştır.
Özet (Çeviri)
HVAC&R systems aim to keep the indoor temperature and air quality at comfortable conditions with the lowest energy consumption. Room thermostats are used as user interfaces in HVAC&R systems. In this thesis study, the factors affecting the ambient temperature measurement made by room thermostats through the internal sensor will be examined. As a result of the thesis, an algorithm will be tried to be developed for room thermostats that will increase the stability by minimizing the deviations in the temperature measurement. Throughout the study, temperature measurements were made on room thermostats and reference sensors that were mounted and positioned by optimal usage conditions, and deviations were examined in line with the data obtained. The algorithm was developed in line with the detected deviations and the tests were repeated until the most optimal result was obtained. As a result of the tests, it was determined that the internal temperature sensor is affected by electronic component heating due to the structure of the room thermostat. In this context, tried to calculate the variation in the deviation in temperature measurement depending on the thermostat operating time by examining a thermostat operating under load. The equation created in line with the data obtained was included in the algorithm and the margin of error in the measurements was corrected depending on time. In this way, the electronic heating and cooling processes of the thermostat are predicted by the algorithm and the deviation in temperature measurement is eliminated most optimally.