Matematik öğretmenlerinin trigonometri ile ilgili alan ve öğrenci bilgilerinin incelenmesi
Exploring mathematics teachers' knowledge of content and students in trigonometry
- Tez No: 859705
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Trigonometri, cebir ve geometri alanları arasında bir köprü görevi üstlenerek birçok zihinsel beceriyi bir arada kullanmayı gerektirdiğinden öğrencilerin bilişsel becerilerinin geliştirilmesi bakımından matematiğin önemli bir alanıdır. Ancak trigonometri öğrenciler tarafından güçlük çekilen alanların başında gelmekte ve bu alanda öğrencilerin öğrenme güçlüklerinin, kavramsal eksikliklerinin ve kavram yanılgılarının olduğu bilinmektedir. Bu noktada öğretmenlerin Pedagojik Alan Bilgileri doğrultusunda etkin bir matematik öğretimi sağlayabilmeleri ve kavramsal öğrenmeyi gerçekleştirmeleri gereklidir. Öğretmek İçin Matematik Bilgisi çerçevesinde Pedagojik Alan Bilgisinin bir alt bileşeni olan Alan ve Öğrenci Bilgisi; öğrencilere uygun öğretim yöntem ve teknikleri seçme, öğrenci özelliklerinin getirdiği öğrenme olanakları ile sınırlılıklarını bilme, öğrencinin yaşadığı kavram yanılgıları ile ilgili farkındalık içinde olma gibi geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Bu araştırmanın amacı matematik öğretmenlerinin trigonometri alanında Alan ve Öğrenci Bilgilerini öğrencilerin yaşadıkları zorluklar kapsamında incelemektir. Bu kapsamda trigonometri alanında farklı alt bilgileri kapsayan 5 soru içeren görüşme formu hazırlanarak uzman görüşü alınmış ve bu form matematik öğretmenlerine verilerek bu sorularda öğrencilerin yaşayabileceği zorlukları belirtmeleri, zorluklarının nedenlerini ifade edebilmeleri ve bu zorluklara yönelik çözüm önerileri geliştirebilmeleri beklenmiştir. Araştırmanın yöntemi, derinlemesine inceleme yapılmasına olanak sağlayan durum çalışması olup bu doğrultuda gönüllü 7 matematik öğretmeni ile yaklaşık 2 haftalık bir sürede ortalama 70 dakikalık mülakatlar gerçekleştirilmiş, ses kaydına alınan mülakatlardan elde edilen nitel veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonucunda öğretmenlerin sahip olmaları gereken alan ve öğrenci bilgileri kapsamında öğrencinin yaşayabileceği zorlukların tespiti ile ilgili öngörüler ortaya koyabilmelerine rağmen tam yeterliliğe sahip olmadıkları, büyük oranda öğrenci kaynaklı zorluk nedenleri belirttikleri, çözüm önerilerinin ise daha çok öğretmen ve ders planına yönelik olduğu, zorluk nedenleri ile çözüm önerileri arasında bir bağlantı olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, örnek olay incelemelerinin öğretmen adaylarının eğitiminde daha geniş yer bulması, öğretmenlerin ise seminer dönemlerinde veya hizmet içi eğitimlerde örnek olay incelemeleri ile alan ve öğrenci bilgilerinin desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Trigonometry plays a pivotal role in enhancing students' cognitive skills by seamlessly integrating algebra and geometry. Despite its significance, students often encounter challenges, including learning disabilities, conceptual deficiencies, and misconceptions in this complex field. At this point, in accordance with the Pedagogical Content Knowledge of the teachers, it is necessary for them to teach Maths effectively and achieve the conceptual learning. Mathematical Knowledge for Teaching includes a wide range of issues, such as the Knowledge of Content and Students which is the subcomponent of Pedagogical Content Knowledge, choosing the best teaching methods and techniques for the students, knowing the learning opportunities with the students' characteristics and their limitations, realising the misconceptions that the students have. The aim of this study is to investigate the Knowledge of Content and Students of the Math teachers in trigonometry, focusing on students' difficulties. Utilizing an interview form with five questions covering various trigonometric concepts, teachers were invited to articulate student challenges, identify reasons behind these difficulties, and propose potential solutions. Employing a case study research method, seven voluntary math teachers participated in interviews lasting approximately seventy minutes each, generating qualitative data analyzed through content analysis. Results revealed that teachers, while capable of predicting student difficulties within the realm of Knowledge of Content and Students, demonstrated insufficient competence. Moreover, the study identified a predominant emphasis on student-induced difficulties and a lack of coherence between identified causes and proposed solutions. In line with the results obtained from this study, it is suggested that case studies should find a wider place in the education of teacher candidates and as for the teachers, during the seminar periods or in-service training activities, they should be supported with the case studies in order to improve their Knowledge of Content and Students.