Öğrenci bakış açısıyla girişimci-yenilikçi üniversite bağlamında bir tıp fakültesinin incelenmesi
Investigation of a medical faculty in the context of an entrepreneurial innovative university from the perspective of its students
- Tez No: 859710
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yükseköğretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yükseköğretim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Üniversiteler toplumsal çevrenin bilimsel, teknolojik, ekonomik ve kültürel gelişimi için kritik bir öneme sahiptir. Toplumsal gelişme için yeni fikir ve bilgiyi üreten eğitimli insan gücüne ihtiyaç olduğu kadar oluşan fikir ve bilginin hayata geçirilmesi için yeni nesile girişimcilik niteliklerinin kazandırılmalıdır. Bu gerekliliğin sonucunda son elli yılda girişimci-yenilikçi üniversite modeli ele alınmaktadır. Bu çalışmada, tıp fakültesi öğrencilerinin görüşlerine dayalı olarak girişimci yenilikçi üniversite modeli algısı, olumlu ve olumsuz yanları, diğer üniversitelerden farklı yönlerini, öğrencilerine nasıl katkı sunabileceğini; girişimci–yenilikçi üniversitelerin yaygınlaştırılması için ihtiyaç duyulan değişiklik ve düzenlemelere belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma nitel araştırma yöntemi ve temel betimleyici desende tasarlanmıştır. Çalışma grubunu Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri oluşturdu. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanıldı. Veri analizi içerik analizi yöntemi ile yapıldı. Tıp fakültesi öğrencileri tarafından Girişimci-Yenilikçi Üniversite modelinin, AR-GE yetkinliği olan, bilimsel araştırmalar için kaynak sağlama kapasitesine sahip, öğrencilerin bilgi becerilerini artıran, rekabetçi zihniyeti geliştiren, topluma faydalı olmayı hedefleyen kurumlar olarak algılandığı anlaşılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği hizmet sunucu, karar verici, iletişimci, toplum lideri, yönetici hekim yetiştirme hedeflerine ulaşılabilmesi için Girişimci-Yenilikçi Üniversite yaklaşımlarını benimseyen tıp fakültelerine ihtiyaç olduğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Universities are of critical importance for the scientific, technological, economic and cultural development of the social enviroment. There is a need for educated manpower that produces new ideas and knowledge for social development, and it is necessary to equip the new generation with entrepreneurial qualities in order to put the ideas and knowledge into practice. As a result of this requirement, the entrepreneurial-innovative university model has been discussed in the last fifty years. In this study, based on the opinions of medical faculty students, the perception of the entrepreneurial and innovative university model, its positive and negative aspects, its differences from other universities, and how it can contribute to its students; It also aims to determine what changes and regulations are needed to popularize entrepreneurial-innovative universities. The study was designed with qualitative research method and basic descriptive design. The study group was formed by the students of Altınbaş University Faculty of Medicine. A semi-structured interview form was used as data collection tool. Data analysis was done using the content analysis method. It is understood that The Entrepreneurial-Innovative university model is percieved as institutions that have R&D competence, have the capacity to provide resources for scientific research, increase students' knowledge skills, have faculty members and students with a competitive mentality, and aim to be beneficial to society by the students. It is thought that in order to achieve the goals of training service providers, decision makers, communicators, community leaders, and manager physicians recommended by the World Health Organization there is a need for medical faculties that adopt Entrepreneurial-Innovative University approaches