Ebeveynlerde dijital farkındalık ve dijital bağımlılık: Ebeveyn tutumunun aracı rolü
Digital awareness and digital addiction in parents: The mediatory role of parental attitude
- Tez No: 859717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM BERRİN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, anne-babaların dijital ebeveyn farkındalık ve dijital bağımlılık düzeylerini ortaya koymak ve bu bağlamda ebeveyn tutumunun aracı rolünün olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel yaklaşım benimsenmiş olup ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Dijital ebeveyn farkındalığı ile dijital bağımlılık arasındaki ilişkide ebeveyn tutumunun aracı rolünü araştırmak için aracı etki modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Sivas ilinde ikamet eden, ilköğretim düzeyinde öğrencisi olan 676 ebeveyn oluşturmaktadır. Bu ebeveynlerin 606'sının anne, 70'inin baba olduğu görülmektedir. Anne ve baba sayısı arasındaki orantısız dağılımdan ötürü anne ve baba grupları arasında ayrım gözetmeksizin analizler gerçekleştirilmiştir. Ebeveynlere araştırma kapsamında“Dijital Ebeveyn Farkındalık Ölçeği, Dijital Bağımlılık Ölçeği, Ebeveyn Tutumları Ölçeği ve demografik bilgi formu”uygulanmıştır. Ebeveynlere uygulanan ölçekler neticesinde elde edilen veriler SPSS 25.0 programında ve Process Macro 3.5. uzantısında analiz edilmiştir. Verilerin betimsel analizleri için değişkenlerin ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, minimum ve maksimum değerleri hesaplanmıştır. Çıkarımsal analizler kapsamında ise bağımsız örneklem t-testi, korelasyon analizi, varyans analizi ve aracılık analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre ebeveynlerin dijital farkındalık düzeyi ile dijital bağımlılık düzeyi arasında anlamlı ilişkilerin olduğu ve ebeveyn tutumunun aracı rolünün olduğu görülmektedir. Ayrıca ebeveynlerin dijital ebeveyn farkındalık düzeyleri ile yaşları ve dijital araçlarla geçirdikleri süreler arasında da anlamlı ilişkinin olduğu görülmektedir. Eğitim düzeylerine göre dijital ebeveyn farkındalığı değişkeni açısından anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bu sonuçlar ilgili literatür ve kuramsal çerçeve ışığında tartışılmıştır. Araştırmanın sonunda araştırmacılara ve ileride yapılacak olan çalışmalara ışık tutacağına inanarak birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal parents' digital parenting and digital partnership levels and to examine whether parental relationships have a mediating role in these relationships. A quantitative approach was adopted in the research and a relational screening model was used. In addition, the mediating effect model was used to investigate the mediating role of parental relationships in the relationship between digital parental care and digital relationships. The research includes 676 parents who are primary school graduates and reside in Sivas, where their relatives are. It is seen that 606 of these registered children have mothers and 70 have fathers. Due to the disproportionate distribution between the number of mothers and fathers, analyzes were carried out without discrimination between mother and father intervals. Within the scope of the research, 'Digital Parent Awareness Scale, Digital Addiction Scale and Parental Attitudes Scale' were carried out. The data obtained as a result of the scales applied to the ratios were analyzed using SPSS 25.0 programs and Process Macro 3.5. It was analyzed in extension. For descriptive analysis of the data, the mean, standard deviation, frequency, percentage, minimum and maximum values of the variables were calculated. For inferential analysis, testing, general analysis and analysis of variance were performed independently.According to the findings, it is seen that there is a significant correlation between the general digital health level and digital relationship relationships and that the parental relationship has a mediating role. In addition, it is seen that digital parent status and its variables such as age, education level, and endurance with digital tools continue throughout the period. These results obtained from the research; It is examined within the framework of relevant literature and theoretical framework. At the end of the research, collective suggestions were made, believing that it would shed light on researchers and future studies