Uzaktan çalışmanın iş doyumu ve iş stresi üzerindeki etkisi: Telekomünikasyon sektörü çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of remote working on job satisfaction and job stress: A research on telecommunication sector employees
  1. Tez No: 859718
  2. Yazar: TUĞBERK ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada İstanbul ilinde yaşayan, telekomünikasyon sektöründe çalışan ve uzaktan çalışma tecrübesine sahip kişilerin uzaktan çalışmaya yönelik tutumlarının iş doyumları ve iş stresleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, İstanbul ilinde yaşayan, telekomünikasyon sektöründe çalışan, uzaktan çalışma tecrübesine sahip 151 kişi ile 18 Ağustos 2023 ve 14 Aralık 2023 tarihleri arasında anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Ankette Grant vd. (2019) tarafından geliştirilen ve Eyel (2021) tarafından Türkçe diline adapte edilen Uzaktan Çalışmaya Yönelik Tutum Ölçeği, Brayfield ve Rothe (1951) tarafından geliştirilen, Yoon ve Thye (2002) tarafından kısaltılan, Kuşluvan ve Kuşluvan (2005) tarafından Türkçe diline adapte edilen İş Doyumu Ölçeği, House ve Rizzo (1972) tarafından geliştirilen ve Efeoğlu (2006) tarafından Türkçe diline adapte edilen İş Stresi Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan araştırma neticesinde, İstanbul ilinde yaşayan ve çalışan, telekomünikasyon sektöründe faaliyette bulunan ve uzaktan çalışma tecrübesine sahip kişilerin uzaktan çalışmaya yönelik tutumlarının iş doyumları ve iş stresleri üzerinde kısmi bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca cinsiyet ve medeni durum demografik özelliklerine göre uzaktan çalışmaya yönelik tutum, iş doyumu ve iş stresinde anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of attitudes towards remote working on the job satisfaction and job stress of people living in Istanbul, working in the telecommunications sector and having remote working experience. In this regard, a survey was conducted between 18 August 2023 and 14 December 2023 with 151 people who live in Istanbul, work in the telecommunications sector and have remote working experience. In the survey, Attitude Scale towards Remote Working developed by Grant et al. (2019) and adapted to Turkish by Eyel (2021), Job Satisfaction Scale developed by Brayfield and Rothe (1951), shortened by Yoon and Thye (2002), adapted to Turkish by Kuşluvan and Kuşluvan (2005), and the Job Stress Scale developed by House and Rizzo (1972) and adapted to Turkish by Efeoğlu (2006) were used. As a result of the research, it was determined that the attitudes towards remote working of people who live and work in Istanbul, operate in the telecommunications sector and have remote working experience have a partial effect on their job satisfaction and job stress. Additionally, it was found that there was no significant difference in attitudes towards remote working, job satisfaction and job stress according to demographic characteristics of gender and marital status.