7-11 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin dijital ebeveynlik farkındalıklarının ve çocuklarındaki internet bağımlılığının aile uyumuna etkisi
The effect of digital parenting awareness of parents with children between 7-11 years old and internet addiction in their children on family harmon
- Tez No: 817303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: 7-11 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin dijital ebeveynlik farkındalıklarının ve çocuklarındaki internet bağımlığının aile uyumuna etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma gurubu kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 7-11 yaş arası çocuğu olan 396 ebeveynden oluşmaktadır. Araştırmada veriler, Kişisel Bilgi Formu, Dijital Ebeveynlik Farkındalık Ölçeği, Aile-Çocuk İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve Aile Uyum Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan normallik testleri sonucunda verilerin normal dağıldığı görülmüştür. Buradan hareketle, Bağımsız T testi, Anova testi, Posthoc testlerinden Tukey çoklu karşılaştırma testi, değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Pearson Korelasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizinden faydalanılmıştır. Bulgular: Ebeveynlerin dijital ebeveynlik farkındalıkları ile ebeveyn öğrenim düzeyi, dijital ortamda vakit geçirme süreleri, çocuklarının dijital ortamlarda geçirdikleri süre arasında anlamlı farklılık bulunurken, ebeveyn cinsiyeti, ebeveyn yaşı ve algılanan gelir düzeyi arasında farka rastlanmamıştır. Çocukların internet bağımlılık düzeyleri ile ebeveynin algıladığı gelir düzeyi, ebeveynin öğrenim düzeyi, çocuğun cinsiyeti, çocuğun yaşı, çocuğun dijital ortamda geçirdiği süre, çocuğun kişisel dijital araca sahip olma durumu, ailenin vakit geçirme sıklığı arasında anlamlı farklılık bulunurken ebeveynin yaşı arasında farka rastlanmamıştır. Ebeveynlerin dijital farkındalıkları ile çocuklarındaki internet bağımlılığı arasında negatif yönlü anlamlı, aile uyumu ile arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki; çocukların internet bağımlılıkları ile aile uyumu arasında ise negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Son olarak dijital ebeveynlik farkındalığının ve çocuklardaki internet bağımlılığının aile uyumunu yordadığı sonucuna varılmıştır. Sonuç: Ebeveynlerin dijital ebeveynlik farkındalıklarının artması ile birlikte çocuklarındaki interet bağımlılığı düzeyinin azaldığı ve bununla beraber aile uyumunun arttığı belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre uzmanların ebeveynlere dijital ebeveynlik farkındalığı hakkında eğitimler vermesi ve çocuklarda internet bağımlılığını önleyici çalışmalar yapmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of digital parenting awareness of parents with children between the ages of 7-11 and their children's internet addiction on family adjustment. Materials and Methods: Relational screening method was used in the research. The study group of the research consists of 396 parents with children between the ages of 7-11, determined by the easily accessible sampling method. Data in the study were obtained by using Personal Information Form, Digital Parenthood Awareness Scale, Family-Child Internet Addiction Scale and Family Cohesion Scale. As a result of the normality tests, it was seen that the data were normally distributed. From this point of view, Independent T test, Anova test, Tukey multiple comparison test from Posthoc tests, Pearson Correlation analysis and Simple Linear Regression analysis were used to determine the relationship between variables. Results: While there was a significant difference between parents' digital parenting awareness and parental education level, time spent in digital environment, and time spent by their children in digital environments, no difference was found between parent gender, parent age and perceived income level. While there was a significant difference between the children's internet addiction levels and the parent's perceived income level, the parent's education level, the child's gender, the child's age, the time the child spent in the digital environment, the child's possession of a personal digital tool, and the frequency of spending time in the family, no difference was found between the parent's age. There is a negative and significant relationship between parents' digital awareness and their children's internet addiction, and a positive relationship with family adjustment; It was determined that there is a negative significant relationship between children's internet addiction and family adjustment. Finally, it was concluded that digital parenting awareness and internet addiction in children predict family adjustment. Conclusion: It has been determined that with the increase of parents' awareness of digital parenting, the level of internet addiction in their children decreases and family harmony increases. According to these results, it can be recommended that experts train parents about digital parenting awareness and conduct studies to prevent internet addiction in children.