Uzaktan çalışmanın iş stresi ve iş doyumu üzerine etkisi
The effect of remote working on job stress and job satisfaction
- Tez No: 892489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES UĞUR TOHUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzün hızla değişen iş dünyasında, teknolojinin gelişimi ve iletişim araçlarının yaygınlaşması ile birlikte uzaktan çalışma modeli daha yaygın hale gelmiştir. Uzaktan çalışma, çalışanlara esneklik ve iş-yaşam dengesi sağlama fırsatı sunarken, aynı zamanda iş stresi ve iş doyumu üzerinde de önemli etkileri bulunmaktadır. Araştırmada, Türkiye genelinde çeşitli sektörlerde uzaktan çalışan bireyler arasından rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 412 katılımcıya anket uygulanmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın bulguları, uzaktan çalışmanın iş stresi (Beta = 0.560, t = 13.676, p = 0.000) ve iş doyumu (Beta = 0.176, t = 3.620, p = 0.000) üzerinde pozitif bir etki yarattığını göstermiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, uzaktan çalışma etkinliği ile iş doyumu arasında çok güçlü, pozitif ve anlamlı bir ilişki (r = 0.950, p = 0.000) bulunmuştur. Ayrıca, uzaktan çalışma stresi ve iş-özel hayat dengesi arasında güçlü, pozitif ve anlamlı bir ilişki (r = 0.863, p = 0.000) olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, uzaktan çalışmanın çalışanların iş stresi seviyelerini artırırken aynı zamanda iş doyumunu da artırabileceğini göstermektedir. Ayrıca, demografik faktörler ve iş koşulları uzaktan çalışmanın iş stresi ve iş doyumu üzerindeki etkilerini belirleyici rol oynamaktadır. Bu nedenle, uzaktan çalışma programları planlanırken iş stresi ve iş doyumu üzerinde olumsuz etkileri minimize edecek stratejilerin geliştirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly changing business world, with the development of technology and the widespread use of communication tools, the remote working model has become more prevalent. Remote working offers employees the opportunity for flexibility and work-life balance, while also having significant impacts on work stress and job satisfaction. In the study, a survey was conducted with 412 participants, randomly selected from individuals working remotely in various sectors across Turkey. The survey consists of three sections. The findings of the research show that remote working has a positive effect on work stress (Beta = 0.560, t = 13.676, p = 0.000) and job satisfaction (Beta = 0.176, t = 3.620, p = 0.000). According to the results of the correlation analysis, there is a very strong, positive, and significant relationship (r = 0.950, p = 0.000) between remote working effectiveness and job satisfaction. Additionally, a strong, positive, and significant relationship (r = 0.863, p = 0.000) was found between remote working stress and work-life balance. These findings indicate that while remote working can increase employees' work stress levels, it can also increase job satisfaction. Furthermore, demographic factors and work conditions play a decisive role in the effects of remote working on work stress and job satisfaction. Therefore, it is important to develop strategies that will minimize the negative effects on work stress and job satisfaction when planning remote working programs.