Membranöz Nefropatili hastalarda Anti-fosfolipaz A2 reseptör antikorlarının tanısal ve prognostik değeri
Diagnostic and prognostic value of Anti-phospholipase A2 receptor antibodies in patients with membranous nephropathy
  1. Tez No: 859729
  2. Yazar: MUSTAFA ERDEM SARP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BAYRAMOĞLU, DOÇ. DR. IRMAK BARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Amaç: Membranöz nefropati (MN), yetişkin insanlarda nefrotik sendromun en sık sebebidir. Böbrek biyopsisi, MN tanısında altın standart yöntem olmakla birlikte, ağrı ve kanama gibi riskler içeren invaziv bir işlemdir. Son yıllarda, fosfalipaz A2 reseptörü (PLA2R) antikoru, umut vaat eden tanısal bir biyobelirteç olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada, MN'li hastalarda PLA2R antikorunun tanısal, prognostik değerinin ve iki farklı Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) test kitinde en uygun eşik değerlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölümünde, Haziran 2022-Haziran 2023 tarihlerinde, primer membranöz nefropati (PMN), sekonder membranöz nefropati (SMN), MN dışı nefrotik sendrom tanısı ile takip edilen 74 hasta ve 15 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Anti-PLA2R antikor düzeyleri, iki farklı ticari ELISA kiti (Euroimmun, Lübeck, Almanya ve MyBioSource, San Diego, California, ABD) ile değerlendirilmiştir. Klinik biyokimya test sonuçları hastane kayıtlarından elde edilmiştir. Bulgular: Euroimmun ELISA kitinde, üreticinin önerisi olan 20 RU/ml eşik değerinde duyarlılık %30 ve özgüllük %100 olarak saptanmıştır. Euroimmun ELISA kiti ile bulunan konsantrasyon değerlerinin receiver operating characteristic (ROC) eğrisi analizine göre eşik değeri 1,19 RU/ml olarak bulunmuştur; testin duyarlılığı %66,6 ve özgüllüğü %72,7 olarak saptanmıştır. Eşik değer 2 RU/ml kullanıldığında ise duyarlılık %46,6'ya yükselirken, özgüllük %100 olarak kalmıştır. MyBioSource ELISA kiti ile bulunan konsantrasyon değerlerinin ROC eğrisi analizine göre bir eşik değeri saptanamamıştır. Euroimmun ELISA kitinde, antikoru pozitif hastaların negatif hastalara göre, daha yüksek ortalama proteinüri (p=0,015) ve daha düşük ortalama albümin (p=0,010) düzeylerine sahip olduğu bulunmuştur. Anti-PLA2R antikoru pozitif PMN'li hastalar da, negatif hastalara göre ortalama hemoglobin (p=0,030) ve hematokrit (p=0,039) değerleri daha düşük saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda, Euroimmun ELISA kitinde üreticinin önerdiği eşik değer kullanıldığında, pozitif sonucun daha yararlı olduğu ve biyopsi ihtiyacını kaldırdığı, negatif sonucun ise biyopsi ile doğrulanması gerektiği saptanmıştır. Her iki test kitinde de optimal eşik değerin belirlenmesi için daha fazla sayıda hasta ile daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. Antikor pozitifliğinin yüksek proteinüri düzeyiyle ve düşük hemoglobin/hematokrit değerleri ile ilişkili olması; MN'nin kronik böbrek yetmezliğine ilerlemesi ile ilişkili olabilir ve antikorun prognostik biyobelirteç olarak kullanılabileceğini gösterebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Membranous nephropathy (MN) is the most common cause of nephrotic syndrome in adults. Although kidney biopsy is the gold standard method in the diagnosis of MN, it is an invasive procedure that involve risks such as pain and bleeding. In recent years, phosholipase A2 receptor antibody (anti-PLA2R) has been identified as a promising diagnostic biomarker. This study aimed to investigate the diagnostic and prognostic value of anti-PLA2R antibody in patients with MN by using two different commercial Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) kits, and to determine the most optimal cut-off values. Materials and Methods: This study included 74 patients who were followed up with a diagnosis of primary membranous nephropathy (PMN), secondary membranous nephropathy (SMN) or non-MN nephrotic syndrome at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Nephrology, between June 2022-June 2023. 15 healthy individuals were also included. Anti-PLA2R antibody levels were assessed with two different commercial ELISA kits (Euroimmun, Lübeck, Germany and MyBioSource, San Diego, California, USA). Clinical biochemistry test results were obtained from hospital records. Results: When the Euroimmun ELISA kit was used at a cut-off of 20 RU/ml in accordance with the manufacturer's recommendations, sensitivity was detected 30% and specificity was 100%. When receiver operating characteristic (ROC) analysis was performed, the cut-off value of the Euroimmun ELISA kit for our study was found to be 1.19 RU/ml. When this cut-off value was used, the sensitivity of the test was found to be 66.6% and the specificity was 72.7%. When the cut-off value of 2 RU/ml was used, sensitivity was increased to 46.6% and specificity remained 100%. Such a cut-off value could not be determined with the ROC curve analysis of the concentration values determined by the MyBioSource ELISA kit. In the Euroimmun ELISA kit, antibody-positive patients were found to have higher mean proteinuria (p=0.015) and lower mean albumin (p=0.010) levels than negative patients. Average hemoglobin (p=0.030) and hematocrit (p=0.039) values were found to be lower in anti-PLA2R antibody positive patients who have PMN compared to negative patients. Conclusion: In this study, it has been determined that when the cut-off value recommended by the manufacturer is used in the Euroimmun ELISA kit, a positive result is more useful and eliminates the need for biopsy, while a negative result should be confirmed by biopsy. Further studies are needed to determine the optimal cut-off value for both test kits. Antibody positivity was found to be associated with high proteinuria levels and low hemoglobin/hematocrit values; it may be associated with the progression of MN to chronic renal failure and may indicate that this antibody can be used as a prognostic biomarker.