Modern zamanlarda geleneksel ve çağdaş normların insan karakterine paradoksal etkisi
The paradoxical impact of traditional and contemporary norms on human character in modern times
  1. Tez No: 859743
  2. Yazar: ZELİHA CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde insan, kültür ve gelenek arasındaki ilişki biçimleri üzerinde duruldu. İnsanın sosyal bir canlı olduğu ve kültür içerisinde var olduğu belirtildi. Kültürün ise gelenekle taşındığı ve geleneğin birey üzerindeki etkisine değinildi. İnsanın yaşam biçimine ait normların, kültür ve gelenekten hangi ölçülerde ele alındığı üzerinde duruldu. Türkiye gibi geçiş süreçlerini yaşayan toplumların geleneksel değerlerle olan bağları ve yaşadıkları çatışmalar üzerinde açıklamalar ve analizler yapıldı. İkinci bölümde ise, insan ve çağdaşlık sorunu ele alındı. Modern dönemin tüm insanlık ailesi için bir realite olduğu belirtildi. Bu realitenin kendi değerleri ile geleneksel bireyin üzerinde aşın etkiye sahip olduğu ve yaşam biçimini değiştirdiği görüldü. Modern değerler ile geleneksel değerlerin çatışması sırasında, daha çok geleneksel değerlerin geriye çekildiği ortaya kondu. Üçüncü bölümde geleneksel ve modern normların insan karakterinde paradoksal anlamda nasıl bir etkiye sahip olduğu üzerinde duruldu. Çatışma sırasında bazı temel geleneksel değerlerin terk edildiği, ama bazısından ise uzaklaşılmadığı görüldü. Birbiriyle çatışma halinde olan modern ve geleneksel değerlerin ise birey üzerinde paradoksal etkiye sahip olarak yaşamını sürdürdüğü ya da sürdürmek zorunda olduğu vurgulandı.
Özet (Çeviri)
Our thesis consists of three parts. The first part focused on the forms of relationship between people, culture and tradition. It was stated that humans are social creatures and exist within culture. It was mentioned that culture is carried through tradition and the effect of tradition on the individual. It was focused on the extent to which the norms of a person's lifestyle are taken into account from culture and tradition. Explanations and analyzes were made on the ties of societies experiencing transition processes such as Turkey with traditional values ​​and the conflicts they experienced. In the second part, the problem of humanity and modernity was discussed. It was stated that the modern era is a reality for the entire human family. It was seen that this reality had an extreme impact on the traditional individual with his values ​​and changed his way of life. It was revealed that during the conflict between modern values ​​and traditional values, more traditional values ​​retreated. The third chapter focused on how traditional and modern norms have a paradoxical effect on human character. It was seen that some basic traditional values ​​were abandoned during the conflict, but some were not. It was emphasized that modern and traditional values, which are in conflict with each other, continue or have to survive with a paradoxical effect on the individual.