Betimleyici konuşmanın ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma becerilerine etkisi
The effect of descriptive speech on writing skills of primary 4th grade students
- Tez No: 859779
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BAŞTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, betimleyici konuşmanın ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışma karma araştırma modeli ile yürütülmüştür. Çalışmanın nicel boyutunda ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Diğer yandan çalışmanın nitel boyutunda ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ilinin Anadolu yakasında bulunan bir ilkokulda bulunan 81 adet dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Seçilen ilkokuldaki üç dördüncü sınıf şubesi uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Seçilen şubelerden ikisi deney grubu, biri de kontrol grubunu oluşturmaktadır. Birinci deney grubunda hikâye haritası yoluyla yazma öğretimi, ikinci deney grubunda ise hem hikâye haritası yoluyla yazma öğretimi hem de betimleyici konuşma çalışmaları yapılmıştır. Kontrol grubuna ise müdahalede bulunulmamıştır. Çalışma süreci 10 hafta sürmüş ve sonunda öğretmen ve öğrenci görüşmeleri yapılmıştır. Buna ek olarak süreç içerisinde araştırmacı günlüğü tutulmuştur. Elde edilen veriler betimleyici analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma becerilerinde, betimleyici konuşma çalışmalarının ve hikâye haritası yoluyla yazma öğretiminin anlamlı bir farklılık yarattığı görülmüştür. Yapılan hikâye yoluyla yazma öğretimi ve betimleyici konuşma çalışmalarının, sadece hikâye haritası yoluyla yazma öğretimine göre daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu süreç içerisinde yine öğrencilerin yazmaya karşı tutumlarında, motivasyonlarında ve istekliliklerinde anlamlı farklılıklar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of descriptive speech on the writing skills of fourth grade primary school students. For this purpose, this study was conducted with a mixed research method. A quasi-experimental method with a pretest-posttest control group was used in the quantitative part of the study. On the other hand, the case study method was used in the qualitative dimension of the study. The study group of the research consists of 81 fourth grade students in a primary school on the Anatolian side of Istanbul. Three fourth grade classes in the selected primary school were determined using the exemplification method. Two of the selected classes are the experimental group and one is the control group. While writing was taught through story maps in the first experimental group, both writing teaching through story maps and speaking activities based on descriptive speech were carried out in the second experimental group. No intervention was made to the control group. The study process lasted 10 weeks and teacher and student interviews were held at the end. In addition, a researcher diary was kept throughout the process. The results obtained were analyzed using the descriptive analysis method. As a result of the study, it is understood that descriptive speech and teaching writing through story maps made a significant difference in the writing skills of fourth grade primary school students. It has been concluded that descriptive speeches is more effective than teaching writing only through story maps. During this process, significant differences were observed in students' attitudes, motivation and willingness to write.