Otizmli çocuğa sahip annelerin yaşam deneyimleri
Life experiences of mothers with children with autism
  1. Tez No: 859781
  2. Yazar: BÜŞRA UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amaç: Otizmli Çocuğa Sahip Annelerin Yaşam Deneyimlerinin incelendiği bu çalışmanın amacı; otizmli çocuğa sahip annelerin yaşam deneyimlerini anlamak ve annelerin yaşamlarında karşılaştıkları sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunabilmektir. Yöntem: Çalışma kapsamında otizmli çocuğa sahip annelerin yaşam deneyimlerini değerlendirebilmek adına annelerin konuya yönelik düşünce ve deneyimlerine başvurulacağından araştırmanın amacına ve bağlamına uygun şekilde nitel araştırma modelinden ve fenomenolojik yaklaşımdan yararlanılmıştır. Çalışma grubundaki 25 anneyle görüşülerek kartopu örneklem yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak veri toplama tekniklerinden biri olan derinlemesine görüşme tekniği çeşitlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm sosyodemografik bilgileri içeren sorulardan oluşmaktadır. İkinci bölümde ise görüşme sorularından oluşmakta olup araştırmanın amacına yönelik hazırlanmıştır. Toplamda 15 sorudan oluşmaktadır. Veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmada annelerin otizm tanısına ilişkin bilgi sahibi olmadığı, çocuklarındaki tanıya ilişkin belirtileri genel anlamda 2 yaşından önce fark ettikleri görülmüştür. Çocuğa tanı konulmasından sonraki süreçte psikolojik sorunlar yaşadıkları görülmüştür. Annelerin tanı, tedavi ve eğitim süreçlerinde ekonomik sorunlar yaşadıkları belirlenmiştir. Annelerin tanıyla ilgili süreçte eşinden yeterli düzeyde destek alamadığı ve bunun yanı sıra sosyal çevreyle problem yaşadıkları görülmüştür. Annelerin ev içi yaşamlarında çocuğun bakımına ilişkin sorunlar yaşadıkları belirlenmiştir. Sosyal destek ve sosyal yardımlar noktasında yeterli düzeyde bilgiye sahip olmadıklarına ilişkin görüşler belirlenmiştir. Annelerin pek çoğunun çocuklarının geleceklerine dair beklentilerinin olmadığına dair görüşler alınmıştır. Sonuç: Araştırmanın sonucunda; OSB' li çocuğa sahip annelerin günlük yaşam pratiğinde pek çok sorun yaşadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study, which examines the life experiences of mothers with autistic children, is to understand the life experiences of mothers with autistic children and to offer solutions to the problems faced by mothers in their lives. Method: Within the scope of the study, in order to evaluate the life experiences of mothers with autistic children, the thoughts and experiences of the mothers on the subject were used, and the qualitative research model and phenomenological approach were used in accordance with the purpose and context of the research. Snowball sampling method was used by interviewing 25 mothers in the study group. In accordance with the purpose of the study, a semi-structured interview form, which is one of the types of in-depth interview technique, which is one of the data collection techniques, was used. The semi-structured interview form consists of two parts. The first part consists of questions containing sociodemographic information. In the second part, it consists of interview questions and is prepared for the purpose of the research. It consists of 15 questions in total. The data were analyzed by descriptive analysis method. Results: In the study, it was observed that the mothers did not have information about the diagnosis of autism, and they noticed the symptoms related to the diagnosis in their children before the age of 2 in general. It has been observed that the child has psychological problems in the process after the diagnosis. It has been determined that mothers have economic problems in diagnosis, treatment and education processes. It was observed that mothers did not receive sufficient support from their spouses in the process of diagnosis and also had problems with the social environment. It has been determined that mothers have problems with the care of the child in their domestic lives. It has been determined that they do not have sufficient knowledge about social support and social assistance. It has been stated that most of the mothers do not have expectations about the future of their children. Conclusion: As a result of the research; It has been observed that mothers with children with ASD have many problems in their daily life practice.