Üstün yetenekli öğrencilerin okuyucu özellikleri üzerine bir araştırma
A research on reading characteristics of gifted students
  1. Tez No: 859782
  2. Yazar: ECE ÖZTÜRK PULCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma üstün yetenekli öğrencilerin okuyucu özelliklerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bilim ve Sanat Merkezlerine devam eden üstün yetenekli olarak tanılanmış öğrencilerin okuma motivasyonu, üstbilişsel farkındalık düzeyi, kişisel eğilimlerden kaynaklanan okuma miktarı ve okuma davranışı ölçülmüş; okuma motivasyonu, okuma miktar ve davranışı arasındaki ilişkiler incelenmiş; okuma motivasyonu, okuma miktar ve davranışının üstbilişsel farkındalık üzerinde anlamlı bir yordayıcı olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Balıkesir ilinde 2, 3, 4, 5 ve 6. sınıf düzeylerinde eğitim gören kolay ulaşılabilir örnekleme yoluyla seçilmiş 402 öğrenci oluşturmaktadır. İlişkisel tarama yöntemiyle yürütülen araştırmada, verilerin analizi adına betimsel istatistiklere, korelasyon ve regresyon analizlerine yer verilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, üstün yetenekli öğrencilerin okuma motivasyonları, üstbilişsel farkındalıkları ve okuma davranış puanları yüksek düzeyde olup kişisel eğilimlerden kaynaklanan okuma miktarları orta düzey olarak tespit edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucunda, üstün yetenekli öğrencilerin okuma motivasyonları ile üstbilişsel farkındalık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Okuma motivasyonu, okuma miktar ve davranışının üstbilişsel farkındalık üzerinde yordayıcı etkisi olup olmadığını görmek amacıyla yapılan regresyon analizine göre; okuma motivasyonu ve okuma miktarı anlamlı birer yordayıcı olurken okuma davranışı anlamlı bir yordayıcı değildir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the reading characteristics of gifted students. Reading motivation, metacognitive awareness level, reading quantity resulting from personal tendencies and reading behavior of gifted students in Science and Art Centers were measured. The relationships between reading motivation, reading amount and behavior were examined, and in addition, it was investigated whether reading motivation, reading quantity and behavior were a significant predictor of metacognitive awareness. The study group of the research consists of 402 students selected through easy sampling studying at the 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th grade levels in Balıkesir province in the 2022-2023 academic year. The research was conducted with the relational screening method, and the data was analyzed using descriptive statistics, correlation and regression analyses. According to the results of the research, gifted students' reading motivation, metacognitive awareness and reading behavior scores were at high levels, and their reading quantities resulting from personal tendencies were found to be at medium levels. As a result of the correlation analysis, it was seen that there was a significant relationship between the reading motivation of gifted students and their metacognitive awareness levels. According to the regression analysis performed to see whether reading motivation, reading amount and behavior have a predictive effect on metacognitive awareness; reading motivation and reading amount are significant predictors, yet reading behavior is not a significant predictor.