Sezaryen seksiyo operasyonu sonunda uygulanan transversali̇s fasya plan bloğu ve transversus abdomi̇ni̇s plan bloğunun postoperati̇f derlenme kali̇tesi̇ üzeri̇ne etki̇leri̇ni̇n karşılaştırılması
Comparison between transversalis fascia plane block and transversus abdominis plane block on postoperative recovery in patients undergoing cesarean section surgery
- Tez No: 859845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE KORKMAZ TOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada birincil amaç sezaryen seksiyo sonrası transversalis fasya plan bloğu (TFPB) uygulanan hastalar ile transversus abdominis plan (TAP) bloğu uygulanan hastalar arasında postoperatif derlenme kalitesinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmadaki ikincil amacımız; sezaryen seksiyo cerrahisi sonrası transversalis fasya plan bloğu uygulanan hastalar ile transversus abdominis plan bloğu uygulanan hastalar arasında ağrı skorları, ameliyat sonrası toplam morfin tüketimi, kurtarıcı analjezik tüketimi ve bulantı, kusma, konstipasyon, üriner retansiyon, deride döküntü/kaşıntı insidansları arasında fark olup olmadığının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya spinal anestezi altında elektif sezaryen seksiyo operasyonu uygulanacak olan 18-45 yaş arası ASA II-III kadın hastalar dahil edildi. Anestezi yönetimi tüm hastalarda aynı şekilde spinal anestezi ile sağlandıktan sonra hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Cerrahi sonunda bir gruba her bölge için 20 ml %0.25 bupivakain ile bilateral TFPB uygulandı, diğer gruba ise aynı şekilde her bölge için 20 ml %0.25 bupivakain ile bilateral TAP blok uygulandı. Postoperatif analjezi yönetimi 0,5 mg/ml morfin içeren mayi ile 1 ml/saat bazal infüzyon, 2 ml bolus ve 15 dakika kilit süresi olacak şekilde oluşturulan protokolde intravenöz (iv) hasta kontrollü analjezi (PCA) ile sağlandı. Cerrahi sonunda parasetamol 1 gram iv uygulandı ve servis takibi sırasında 6 saatte bir 1 gram iv uygulanmaya devam edildi. Ağrı değerlendirmesi için bakılan numerik derecelendirme skalası (NRS) değeri üçten büyük olduğunda kurtarıcı analjezik olarak 50 mikrogram fentanil iv uygulandı. Hastaların Obstetrik derlenme kalitesi 11 Türkçe (ObsQoR-11T) skorları 24. saatte, NRS skorları ve morfin tüketimleri ise 1, 2, 4, 8, 12 ve 24. saatlerde değerlendirildi. Postoperatif 0, 1, 2, 4 ve 8. saatlerde modifiye Bromage skorları ve Pin-prick testiyle değerlendirilen spinal anestezi seviyesi kaydedildi. İlk 24 saatte bulantı, kusma, konstipasyon, üriner retansiyon ve deride döküntü/kaşıntı gibi bulguların gelişip gelişmediği kaydedildi. Bulgular: TAP grubunda 39, TFPB grubunda ise 40 hasta olacak şekilde 79 hastanın verileri değerlendirildi. Postoperatif 24. saat ObsQoR-11T skorlarının TAP grubuna kıyasla TFPB grubunda daha yüksek olduğu tespit edildi. Postoperatif morfin tüketiminin tüm zaman aralıklarında TFPB grubunda TAP grubuna göre anlamlı şekilde daha düşük olduğu görüldü. Kurtarıcı analjezik ihtiyacı 4-8 saat aralığında TAP blok grubunda daha yüksekti. Hareket ve dinlenme halindeki NRS skorlarının 4. saat ve sonrasında TFPB grubunda daha düşük olduğu bulundu. Sonuç: Çalışmada analjezik amaçla uygulanan TFPB'nin TAP bloğa kıyasla daha kaliteli bir derlenme dönemi oluşturduğunu ve opioid tüketimini azalttığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study is to compare the quality of recovery among patients who received transversalis fascia plane block (TFPB) and who received transversus abdominis plane block (TAP) after cesarean section. The secondary aim is to study if there is any difference between pain scores, total morphine consumption, rescue analgesic consumption, and the incidence of nausea, vomiting, constipation, urinary retention, and skin rash/pruritus among patients who received TFPB and who received TAP block after cesarean section. Materials and Methods: Patients undergoing elective cesarean section surgery, aged between 18 and 45, and ASA scores II-III were included in this study. Patients were randomly divided into two groups after standard anesthesia management with spinal anesthesia. At the end of the surgery, one group underwent bilateral TFPB with 20 ml of 0.25% bupivacaine for each side, and the other group underwent bilateral TAP block with 20 ml of 0.25% bupivacaine for each side. Postoperative analgesia management was conducted with an intravenous PCA regimen containing 0,5 mg/ml morphine solution, 1 ml/hour basal infusion, 2 ml bolus, and a 15-minute lockout interval. Paracetamol 1 gram was administered intravenously at the end of the surgery and proceeded with 1 gram IV every 6 hours. Fentanyl 50 microgram IV was given as a rescue analgesic if pain assessed with a numeric rating scale (NRS) score was more than three. Obstetric quality of recovery 11 Turkish (ObsQoR-11T) scores of patients were assessed at the 24th hour. NRS scores and morphine and fentanyl consumption were assessed at the 1st, 2nd, 4th, 8th,12th and 24th hours. Modified Bromage score and spinal anesthesia level, which was evaluated with a Pin-prick test recorded at 0th, 1st, 2nd, 4th, and 8th hours. It was recorded whether symptoms such as nausea, vomiting, constipation, urinary retention, and skin rash/pruritus occurred in the first 24 hours. Results: Data from 79 patients, consisting of 39 from the TAP group and 40 from the TFPB group, was evaluated. Postoperative ObsQoR-11T scores at the 24th hour were higher in the TFPB group in comparison with the TAP block group. Lower morphine consumption was observed in the TFPB group compared to the TAP group at all time intervals. Rescue analgesic demand was also higher in the TAP block group between 4 to 8 hours. NRS scores during movement and at rest were lower in the TFPB group at the 4th hour and later. Conclusion: In this study, we found that TFPB applied for analgesic purposes created a better-quality recovery period compared to TAP block and reduced opioid consumption.