Çukurova koşullarında ikinci ürün mısırda (zea mays L.) sulama suyu miktarının verim, kalite ve bazı tarımsal özelliklere etkisi üzerine araştırmalar
The Effect of irrigation amount on second yield corn (zea mays L.) yield, quality and yield component, under Çukurova condition
  1. Tez No: 85987
  2. Yazar: ALİ RIZA BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇUKUROVA KOŞULLARINDA İKİNCİ ÜRÜN MISIRDA (Zea mays L.) SULAMA SUYU MİKTARTNIN VERİM, KALİTE VE BAZI TARIMSAL ÖZELLİKLERE ETKİSİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR ALİ RIZA BOZ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Turan SAGLAMTİMUR Yıl: 1999, Sayfa: 58 Jüri: Prof. Dr. Turan SAGLAMTİMUR Prof Dr.Veyis TANSI Prof. Dr. A.Can ÜLGER 1 998 yılında ikinci ürün yetiştirme sezonunda DK 626 melez mısır çeşidi ile mısırda sulama suyu miktarının etkilerini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma, tesadüf blokları deneme deseninde ve üç tekrarlamah olarak yürütülmüştür. Çiçeklerime gün sayısı, bitki boyu uzunluğu, koçan ağırlığı, koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda dane sayısı, dane/koçan oranı, koçanda sıra sayısı, hektolitre ağırlığı, 1000 dane ağırlığı, dane verimi, protein oranı ve yağ oranı incelenmiştir. Yapılan çalışmada sulama suyu miktarı, verim ve tarımsal özellikler üzerinde olumlu etkileri bulunurken, kalite üzerinde etkili bulunmamıştır. Çukurova koşullarında mısırdan maksimum verim alabilmek için minimum 600 mm sulama suyuna gereksinim olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Mısır, Sulama, Verim, Kalite
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS THE EFFECT OF IRRIGATION AMOUNT ON SECOND YIELD CORN (Zea mays L.) YIELD, QUALITY AND YIELD COMPONENT, UNDER ÇUKUROVA CONDITIONS ALI RIZA BOZ DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervision Prof.Dr. Turan SA?LAMTIMUR Year: 1999, Pages:58 Jury : Prof.Dr. Turan SA?LAMTIMUR Prof. Dr. Veyis TANSİ Prof.Dr. A.Can ÜLGER The trial was conducted to determine the effect of irrigation amount on second yield corn (Zea mays L.), in randomized block design with three replications, by DK 626 hybrid corn variety, at the experimental area of Çukurova Agricultural Research Institute, in 1998. Days to tesselling, height of plant, weight of ear, ratio of ear, number of grain, ratio of grain, number of ear-row. hectolitre weight, weight of 1000 grain, grain yield, ratio of protein and ratio of oil were determined by the trial. As a result, irrigation amount had positive effect on yield and yield components, when it had no effect on quality. It was determined that minimum 600 mm irrigation water is needed to gain maximum yield of second yield corn in Çukurova region. Key Words : Corn, Irrigation, Yield, Quality II