Değişik mısır çeşitlerinde fosfor uygulamasının büyüme ve tane verimine etkisi
Influence of P application on corn growth and yield in selected corn genotypes
  1. Tez No: 85990
  2. Yazar: GÖKHAN BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLKÜF KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ DEĞİŞİK MISIR ÇEŞİTLERİNDE FOSFOR UYGULAMASININ BÜYÜME VE TANE VERİMİNE ETKİSİ GÖKHAN BUYUK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Zülküf KAYA Yıl: 1999, Sayfa : 52 Jüri: Prof. Dr. Nuri GÜZEL Jüri: Prof. Dr. A. Can ÜLGER Bu çalışmanın amacı kök sistemleri geliştirilmiş farklı genotiplerin kullanılması yoluyla mısır bitkisinin farklı P dozlarında P alımının ve topraküstü ve kök kurumadde üretiminin etkilerim saptamaktır.. Fosfor dozlarının artırılması ile bütün genotiplerde topraküstü ve kök kurumadde üretimleri artmış, ancak bu artışlar on genotipten sadece DK 626, C 6127, XL 72 AA ve DRACMA da çok daha belirgin olmuştur. Genotipler arasında yaprak P ve N konsantrasyonları ve P x çeşit etkileşimleri ile topraküstü ve kök kurumadde miktarları arasındaki fark istatiski olarak % 1 düzeylerinde önemli bulunmuştur. Ayrıca XL 72 AA çeşidi ile yapılan tarla denemesinde yararlı fosforun gübre fosforu ile 15 kg P205/da düzeyine çıkarılması yararlı bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Mısır genotipleri, Olsen-P, Fosfor dozu, Verim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS INFLUENCE OF P APPLICATION ON CORN GROWTH AND YIELD IN SELECTED CORN GENOTYPES GÖKHAN BUYUK DEPARTMENT OF SOIL SCDXNCE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLD2D SCD2NCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Zülküf KAYA Year: 1999, Pages : 52 Jury: Prof. Dr. Nuri GÜZEL Jury: Prof. Dr. A. Can ÜLGER The aim of this investigation is to determine influences of form different rates of fertilizer P on P uptake, top and root dry matter productions often different corn genotypes, increasing P levels increased shoot and root yield of all genotypes. However, the increase with the genotypes DK 626, C 6127, XL 72 AA ve DRACMA were found much more different from the others tested. The differences among the genotypes in terms of leaf P and N contents, P x genotype interactions and amount of top and root dry matter production were found statistically significant at 1 % level. On the other hand, field trials with XL 72 AA genotypes indicated that under Çukurova condition the maximum corn grown in field can be obtained by 15 kg P20s/da available P which in sum of the available soil and fertilizer P. Key Words : Corn genotypes, Olsen-P, Phosphorus rate, Yield TT