Silivri-Fenerköy örneğinde yerel mimari dokunun belgelenmesi ve korunması konusunda bir yöntem araştırması
A method research on documentation and conservation of local architectural pattern in the Silivri-Fenerköy case
- Tez No: 859992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFERAH ÇORAPÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Günümüzde kırsal alanlardaki yerel mimari dokunun korunması ve belgelenmesinin önemi; gerek uluslararası koruma örgütlerince yayımlanan bildirgelerde, gerekse bu konuda yapılan bilimsel araştırmalarda sıklıkla vurgulanmaktadır. Türkiye'de ise yerel mimari miras örneklerinin bulunduğu yerleşmelerdeki plansız gelişmeler sonucunda tarihi, kültürel, teknolojik, ekolojik belge değeri taşıyan özgün mimari dokunun yitirilmesi söz konusudur. Ülkemizdeki yerel mimari doku örneklerinin belgelenerek korunmasının önemi doğrultusunda bu tezde İstanbul İli, Silivri İlçesinde yer alan Fenerköy 'ün yerel mimari dokusunun korunması yönünde bir çalışma yapılmıştır. Tez çalışmasında Fenerköy 'de sağlıklı bir koruma yaklaşımı geliştirilmesi için bir başlangıç oluşturması, yerel mimari dokunun sahip olduğu değerlerin görsel ve yazılı bilimsel veriler ile ortaya konması, belgelenmesi ve çözümlenmesi amaçlanmaktadır. Belgeleme çalışmasında, Türkiye Bilimler Akademisi Kültür Sektörü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile evrensel kültür mirasımızın tam olarak belgelenmesi ve envanterinin çıkarılması amacıyla oluşturulan“TÜBA-TÜKSEK – Türkiye kırsal kültür varlıkları envanteri”çoktan seçmeli envanter fişleri çalışma içeriğine uyumlu olarak yeniden düzenlenmiştir. Fenerköy 'ün yerleşme karakterini ve kimlik özelliklerini belgelemek amacıyla, 60 yapının envanteri çıkarılmıştır. Yapılar özellikleri ve yere uyumları açılarından envanter fişlerinde yer alan sorgulanma seçenekleri ile değerlendirilmiştir. Envanter fişlerinde mimarlıkta yerin önemli olduğunu savunan yaklaşımlar dikkate alınmış ve mevcut yapı stoğunun“yere uyumunun değerlendirilmesi”amacıyla envanter ekinde verilen yapı ölçeğinde sorgulama seçenekleri oluşturulmuştur. Sorgulama seçeneklerinden elde edilen sonuçların sayısal olarak değerlendirilebilmesi amacıyla her bir seçenek için puanlama kriterleri belirlenmiş ve her bir yapı için toplam yere uyum puanı elde edilmiştir. Yapılar, yere uyum ölçütleri üzerinden puanlanarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme çalışması sonucunda, yapıların mevcut dokuya uyumlu ve yere özgü sürdürülebilirlik ilkelerini sağladığı tespit edilmiştir. Değerlendirmeler yere ve dokuya uyumlu yeni yapılacak yapılar için rehber oluşturmasına olanak sağlayacak nitelikte çalışmalar yapılmasına imkân tanımaktadır. Elde edilen yerel bilgilerin yeni yapı yapım süreçlerinde kullanılabilecek kaynak veri oluşturması, günümüze kadar ulaşabilen köy dokusunun korunması ve geleceği açısından önem taşımaktadır. Tezde farklı alanlar için yapılacak çalışmalar için de referans olabilecek bir belgeleme ve değerlendirme yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemin farklı kırsal alanlarda özgün koşullar değerlendirilerek kullanılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
Nowadays the importance of documentation and conservation the local architectural pattern in rural areas is frequently emphasized in the declarations published by international conservation organizations and in scientific research on this subject. In Turkey, as a result of unplanned developments in settlements with examples of local architectural heritage, the original architectural pattern, which has historical, cultural, technological and ecological document value, is being lost. It is important to document and conserve the local architectural pattern examples in our country. In this thesis, a study was carried out to preserve the local architectural pattern of Fenerköy, located in Silivri District of Istanbul Province. It is aimed that the thesis will be a starting point for developing a conservation approach in Fenerköy. In this context, the thesis aims to reveal, document and analyze the values of the local architectural pattern with visual and written scientific data. In the documentation study, the multiple choice inventory cards of the“TUBATUKSEK-Turkey Rural Cultural Heritage Inventory”, which was created in cooperation with the Cultural Sector of the Turkish Academy of Sciences and the Ministry of Culture and Tourism in order to document and inventory our universal cultural heritage, were rearranged in accordance with the content of the study. In order to document the settlement character and identity characteristics of Fenerköy, an inventory study was carried out for 60 buildings. The buildings were evaluated in terms of their features and adaptation to the location, using the query options included in the inventory cards. In the cards at the building scale, approaches advocating that place is important in architecture were taken into consideration, and inquiry criteria were created at the building scale given in the inventory annex in order to“evaluate the harmony of the existing building stock with the location”. In order to numerically evaluate the results obtained from the query options, scoring criteria have been determined for each option. The total location adaptation score was obtained for each structure. As a result of the evaluation study, it was determined that the structures are compatible with the existing pattern and provide site-specific sustainability principles. This evaluation enables studies to be carried out that will enable the creation of a guide for new buildings that are compatible with the location and pattern. It is important for the conservation and future of the village pattern that has survived to this day that the local information obtained constitutes source data that can be used in new building construction processes. In the thesis, a documentation and evaluation method has been used that can be a reference for studies in different fields. It is possible to use this method by evaluating the unique conditions in different rural areas on a country basis.