Eskrim antrenör ve hakemlerinin karanlık üçlü perspektifinde kişilik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of personality traits of fencing trainers and referees in the dark triad perspective
  1. Tez No: 859993
  2. Yazar: BEYZA HALVACIAY BACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ PEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kişinin davranış biçimlerini belirleyen en temel yapı taşlarından biri olan kişilik kavramının, son zamanlarda sosyal boyutuyla birçok konuda önemli etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Spor faaliyetleri için de bu durum birçok araştırmaya konu olmaktadır. Bu araştırmanın amacı da eskrim antrenör ve hakemlerinin, karanlık üçlü perspektifinde kişilik özelliklerinin incelenmesidir. Tarama (survey) modeli esas alınarak yürütülen bu çalışmada; (Jonason ve Webster, 2010) tarafından geliştirilen, Türkçe geçerlilik ve güvenirliliği (Özsoy ve diğ., 2017) tarafından yapılan Karanlık Üçlü ölçeği kullanılmıştır. Araştırma gurubunu Türkiye Eskrim Federasyonu 2022 yılı vizeli antrenör ve hakem listesinde yer alan 141 katılımcı oluşturmaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 25.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Veriler ortalama ve standart sapmalar verilerek özetlenmiştir. Veriler normal dağılım göstermediğinden dolayı ikili küme karşılaştırmaları için Mann Whitney-U Testi kullanılırken, verilerin çoklu karşılaştırmalarında Kruskal Wallis-H Testi kullanılmıştır. Kruskal Wallis-H testi sonucu anlamlı farklılıkların kaynağını belirlemek üzere Dunnett T3 testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; karanlık üçlü kişilik ölçeğinin alt boyunlarında yaş, medeni durum, gelir durumu, görev türü, çalışma durumu değişkenlerinde anlamlı düzeyde istatiksel farklılıklara rastlanırken; cinsiyet, sporculuk geçmişi, eğitim düzeyi, hakem lisans seviyesi ve antrenörlük seviyesi değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Personality characteristics, which are one of the basic building blocks from which a person's behavioral patterns emerge, have recently been observed to have significant effects on many issues with their social dimension. This situation also shows many developments for sports activities. The purpose of this research is to examine the personality characteristics of fencing coaches and referees from the perspective of the dark triad. In this study conducted based on the survey model; The Dark Triad scale, developed by (Jonason and Webster, 2010) and validated in Turkish by (Özsoy et al., 2017), was used. The research group consists of 141 participants who are on the Turkish Fencing Federation 2022 visa coach and referee list. SPSS 25.0 statistical package program was used to evaluate the data and find the calculated values. The data are summarized by giving means and standard deviations. Since the data did not show a normal distribution, the Mann Whitney-U Test was used for pairwise comparisons, while the Kruskal Wallis-H Test was used for multiple comparisons of the data. Dunnett T3 test was used to determine the source of significant differences in the Kruskal Wallis-H test result. As a result of the research; While significant statistical differences were found in the variables of age, marital status, income level, task type and working status in the subscales of the dark triad personality scale; No statistically significant difference was observed in the variables of gender, athletic background, education level, referee license level and coaching level.