Boş zaman değerlendirme ve rekreasyon aktivitelerine katılıma engel olan faktörler: Sinop Üniversitesi örneği
Factors that obstacle participation in leisure evaluation and recreation activities: The case of Sinop University
- Tez No: 860060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin boş zaman değerlendirme eğilimlerinin ve rekreasyonel aktivitelere katılımlarına engel olan faktörlerin belirlenmesini amaçlanmaktadır. Bu kapsamda hazırlanan anket formu aracılığıyla Sinop Üniversitesinde öğrenim görmekte olan öğrencilere ulaşılmaya ve görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde anket tekniğinden yararlanılmıştır. Yapılan bu çalışmada beş bölümden ve 42 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Araştırma alanının seçiminde özellikle üniversite öğrencilerinin turizm, rekreasyon ve boş zaman konularında bilgi, bilinç ve farkındalık sahibi olmaları, Sinop Üniversitesi'nde konu ile ilgili olarak Rekreasyon Yönetimi bölümünün bulunması ve eğitim öğretim alan öğrencilerinin varlığı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları ve Turizm Rehberliği lisans düzeyinde turizm bölümlerinin aktif öğrenime devam etmesi, önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde hem merkez kampüste hem de ilçelerde öğrenim gören öğrencilerin varlığı ve bu gruplar arasında farklılıkların olabileceği öngörüsü belirleyici olmuştur. Araştırma veri toplama süreci 10 Eylül 2023-31 Aralık 2023 tarihlerinde ulaşılabilen, aktif öğrenime ve derslere devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Bu çalışmada örnekleme dâhil edilecek bireylerin belirlenmesinde olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfi örneklem yönteminden yararlanılmıştır. Evren büyüklüğü için kabul edilebilir örneklem büyüklüğünü (384 katılımcı) sağlamak için hazırlanan çevrimiçi anket Sinop Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilere akademik danışmanları aracılığıyla ulaştırılmıştır. Araştırma sonucunda; üniversite öğrencilerinin çoğunluğunun haftalık olarak 16 saat ve üzeri boş zamana sahip oldukları, boş zamanlarını değerlendirmekte bazen güçlük çektikleri, boş zamanlarını sosyal etkinliklere ve ev içi aktivitelere katılarak değerlendirdikleri tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin yine çoğunluğu üniversitenin sahip olduğu rekreasyon alanlarını yetersiz olarak değerlendirdikleri, haftalık olarak üniversitenin sahip olduğu rekreasyonel alanları 1-5 saat aralığında kullandıkları, Sinop ilinin sahip olduğu rekreasyon alanlarını kısmen yeterli olarak değerlendirdikleri, Sinop ilinin rekreasyon alanlarından haftalık olarak 1-5 saat aralığında kullandıkları ve boş zamanlarını çoğunlukla üniversite kampüs alanları dışında değerlendirdikleri belirlenmiştir. Ayrıca üniversite öğrencileri zaman eksikliğini, ulaşım sorununu, tesis yetersizliğini, birey psikolojisini, arkadaş eksikliğini ve bilgi eksikliğini rekreasyonel etkinliklere ve aktivitelere katılımlarında bir engel olarak değerlendirmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the leisure time tendencies of university students and the factors that prevent them from participating in recreational activities. In this context, an attempt was made to reach the students studying at Sinop University and determine their opinions through the survey form prepared. Survey technique was used in the data collection process of the research. In this study, a survey consisting of five sections and 42 questions was used. In the selection of the research area, especially the university students' knowledge, consciousness and awareness about tourism, recreation and leisure, the presence of a Recreation Management department at Sinop University and the presence of students in the field of education, Gastronomy and Culinary Arts and Tourism Guidance undergraduate level tourism. The fact that the departments continue their active education, the presence of students studying at associate, undergraduate and graduate levels both on the central campus and in the districts, and the prediction that there may be differences between these groups have been decisive. The research data collection process consists of students who can be reached between September 10, 2023 and December 31, 2023 and attend active learning and classes. In this study, simple random sampling method, one of the probability-based sampling methods, was used to determine the individuals to be included in the sample. The online survey prepared to ensure an acceptable sample size (384 participants) for the universe size was delivered to associate, undergraduate and graduate students studying at Sinop University through their academic advisors. As a result of the research; It has been determined that the majority of university students have 16 hours or more of free time per week, that they sometimes have difficulty in making use of their free time, and that they spend their free time by participating in social events and home activities. The majority of the university students who participated in the research evaluated the recreation areas owned by the university as insufficient, used the recreational areas owned by the university for 1-5 hours on a weekly basis, evaluated the recreation areas owned by the province of Sinop as partially sufficient, and stated that they spent 1-5 hours weekly in the recreation areas of Sinop province. It has been determined that they spend their free time outside the university campus areas. In addition, university students consider lack of time, transportation problems, lack of facilities, individual psychology, lack of friends and lack of information as obstacles to their participation in recreational activities and activities.