Amerika Birleşik Devletleri'nin büyük stratejisi: Soğuk Savaş (1945-1961)
The US Grand Strategy: Cold War (1945-1961)
  1. Tez No: 860072
  2. Yazar: MEHMET MERT ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN KUTLU ATAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Büyük Strateji kavramı Soğuk Savaş sonrası dönemde uluslararası ilişkiler yazınında yoğunlukla işlenen bir kavramdır. Bu kavram özellikle ABD dış politikasının siyasi, askeri ve ekonomik çeşitli mecralarda uygulanması sürecinde genel bir hat oluşturmak için kullanılırken dünya siyasetinde yükselen bölgesel diğer aktörler de yine çeşitli mecralarda dış politikalarını oluşturmak için Büyük Strateji kavramına başvurmaktadır. Ancak Büyük Strateji kökeni eski olsa da anlamını Soğuk Savaş sırasında A.B.D. dış politikasında kazanmıştır. Çünkü Büyük Strateji, A.B.D.'ye özgün ama Soğuk Savaş için özel ve gerekli koşulları yarattı.
Özet (Çeviri)
The concept of Grand Strategy is a concept that has been extensively discussed in the international relations literature in the post-Cold War period. While this concept is used especially to create a general line in the process of implementing the US foreign policy in various political, military and economic channels, other regional actors rising in world politics also refer to the concept of Grand Strategy to create their foreign policies in various channels. However, although the origins of the Grand Strategy are old, it gained its meaning in US foreign policy during the Cold War. Because the Grand Strategy was unique to the US foreign policy but created special and necessary conditions for the Cold War.