Özel güvenlik görevlilerine verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin çalışma kültürüne etkilerinin belirlenmesi: Bir firma örneği
Determination of the effects of occupational health and safety trainings given to private security guards on work culture: A company example
- Tez No: 860080
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ülkemizde sanayileşme, Cumhuriyet dönemiyle hız kazanmış; iş sağlığı ve güvenliği (İSG) çalışma şartları konusu öncelikli duruma gelmiştir. Türkiye'de İSG, müstakil bir kanun olarak 2012 yılında TBMM tarafından kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Kanun, işyerlerinde çalışanların sağlığını ve güvenliğini korumayı amaçlamaktadır. İSG konularında düzenlemelerin zamanla geliştiği ve önem kazandığı söylenebilir. Bu araştırma, özel güvenlik görevlilerinin İSG eğitimlerine ne derece önem verdikleri, kendilerine verilmiş olan İSG eğitimlerinden memnuniyetlerini, çalışma hayatlarında karşılaşabilecekleri iş kazalarının önlenmesinde eğitim ve güvenlik kültürünü benimsemiş olmasını, özel güvenlik görevlilerinin sorumlu bulunduğu mahallerde oluşan risklerin farkında olması ve çalışma kültürüne etkileri gibi konuların incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda işletmede ne tür risklerin olduğu ve personelce alınan İSG eğitiminin demografik değişkenler yanı sıra çeşitli etkenler dikkate alınmış ve anket tekniği ile araştırılmıştır. Araştırmada, risk değerlendirmesi ve istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Risk değerlendirme yönteminde esas alınan metodoloji olarak Fine-Kinney Metodu tercih edilmiştir. Bu metoda ek olarak katılımcıların yanıtlarının değerlendirilmesinde istatistiksel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışan kişilerde, İSG eğitimlerinin çalışma kültürlerine etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Büyükçekmece, Küçükçekmece, Zeytinburnu ve Beşiktaş ilçelerinde bulunan kurum, kuruluş ve işyerlerinde ÖGG olarak çalışan kişiler oluşturmaktadır. Araştırma 311 güvenlik personeli örnekleminde gerçekleştirilmiştir. Anketin değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov testi, non-parametrik testler, Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis-post-hoc Dunn testleri kullanılmıştır. İstatistiksel analiz ve hesaplamalar için Ms-Excel 2010 ve IBM SPSS İstatistik 22.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrialization in our country accelerated in the Republican era and occupational health and safety (OHS) working conditions became a priority. In Turkey, OHS was adopted as a separate law by the Turkish Grand National Assembly in 2012 and entered into force. The law aims to protect the health and safety of employees in workplaces. It can be said that regulations on OHS issues have developed and gained importance over time. This research was carried out to examine the extent to which private security guards attach importance to OHS trainings, their satisfaction with the OHS trainings given to them, the adoption of training and safety culture in preventing occupational accidents that they may encounter in their working lives, the awareness of the risks that occur in the locations where private security guards are responsible and their effects on the work culture. In this context, what kind of risks there are in the enterprise and the OHS training received by the personnel, as well as demographic variables and various factors were taken into consideration and investigated with the survey technique. In the research, risk assessment and statistical analysis methods were used. Fine-Kinney Method was preferred as the methodology based on the risk assessment method. In addition to this method, statistical analysis method was used to evaluate the responses of the participants. The research was conducted to evaluate the effects of OHS trainings on the working culture of people working as Private Security Guards. The population of the research consists of the people working as Private Security Guards in institutions, organizations and workplaces in Büyükçekmece, Küçükçekmece, Zeytinburnu and Beşiktaş districts of Istanbul. The research was carried out in a sample of 311 security personnel. Kolmogorov-Smirnov test, non-parametric tests, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis-post-hoc Dunn tests were used to evaluate the questionnaire. Ms-Excel 2010 and IBM SPSS Statistics 22.0 were used for statistical analysis and calculations.