Ofis çalışanlarına verilen ergonomi eğitiminin çalışma duruşları ve kas iskelet sistemi rahatsızlıklarına etkisi
The effect of ergonomics training given to office workers on working posture and musculoskeletal disorders
- Tez No: 860104
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY YEGİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, ofis çalışanlarında Kas İskelet Sistemi Rahatsızlıkları (KİSR) semptomlarını azaltmaya yönelik ve çalışma duruşlarını düzeltmek için verilen ergonomi eğitiminin, KİSR risk puanına ve çalışma duruşlarına etkisini belirlemek amacıyla randomize, kontrollü yarı deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma, Artvin Çoruh Üniversitesinde çalışan 30 deney, 30 kontrol grubunda olmak üzere toplam 60 çalışan ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Özellikler Formu, Hızlı Ofis Zorlanma Değerlendirmesi Formu (ROSA), Hızlı Üst Uzuv Değerlendirme Formu (RULA) ve Cornell KİSR Ölçeği Türkçe versiyonu kullanılmıştır. Deney grubundaki çalışanlara ergonomi eğitimi verilmiş olup kontrol grubu çalışanlara herhangi bir girişim yapılmamıştır. Araştırmanın bulgularına göre, ergonomi eğitimi öncesi- sonrası karşılaştırılmasında ROSA, RULA, omurga ve üst ekstremite rahatsızlıkları puan ortalamalarının olumlu yönde azaldığı (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned as a randomized controlled quasi-experimental study to determine the effect of ergonomics training given to reduce Musculoskeletal Disorders (MSD) symptoms and to correct working postures in office workers, on the MSD risk score and working postures. The research was carried out with a total of 60 employees, 30 in the experimental group and 30 in the control group, working at Artvin Coruh University. The Turkish version of the Descriptive Characteristics Form, the Rapid Office Stress Assessment Form (ROSA), the Rapid Upper Limb Assessment Form (RULA) and the Cornell MSD Scale were used to collect the data. Ergonomics training was given to the employees in the experimental group, and no attempt was made to the employees in the control group. According to the findings of the study, it was found that ROSA, RULA, spine and upper extremity disorders score averages decreased positively (p0.05) in the comparison between before and after ergonomics training.